Ještě asi šest cestujících z autobusu, který boural na chorvatské dálnici A1, se stále léčí ze svých poranění. V neděli přitom od nehody uplyne přesně rok. Při tragické nehodě zemřelo osm lidí a třiačtyřicet se jich zranilo. „Všem pozůstalým i cestujícím roční výročí určitě zážitek oživí," okomentoval brněnský policejní psycholog Lukáš Lazecký. Po nehodě vyrazil do Chorvatska pomáhat zraněným, kteří tam skončili v nemocnici.

Po roce už se podle něj lidé pomalu mohou vracet do normálního života. „Záleží ale na tom, jaké mají zázemí. Hlavně ti, kteří při nehodě přišli o své blízké," vysvětlil Lazecký.

Cestujícím a pozůstalým pomáhá i brněnská právnička Alice Jelínková. Po nehodě zastupovala brněnskou cestovní kancelář Atlas Adria, která zájezd do zahraničí vypravila. Teď už jedná jen s poškozenými. „Starám se hlavně, aby dostali odškodnění. Lidi, kteří utrpěli méně závažná poranění, jsem už vyřešila. Asi šest z nich bylo ve velmi závažném stavu. Ti se stále léčí a zřejmě ještě několik let budou," vysvětlila Jelínková.

Teď jí ale práce znovu přibude. „Až po roce totiž mohou zranění řešit, zda mají trvalé následky. Posoudí to jejich lékař," řekla Jelínková.

Autobus boural na dálnici

Majitel vybouraného autobusu, jindřichohradecká dopravní společnost JH bus, byl pojištěný u společnosti Allianz. Ta teď musí zaplatit veškerou škodu. Zatím uvolnila dvanáct milionů korun. „Z majetkového pojištění už jsme vyplatili vše. Uhradili jsme poničenou mýtnou bránu, dálnici, svodidla i autobus," vyjmenoval mluvčí pojišťovny Václav Bálek. Zničená zavazadla stála firmu kolem jednoho milionu korun, autobus přes dva a půl milionu.

Ze zdravotního pojištění vyplatila společnost zatím sedm a půl milionu. „Očekáváme, že nás to bude stát ještě jednou tolik. Záleží na tom, jaké a kdy nám zástupci poškozených předloží pohledávky," konstatoval Bálek.

Autobus s jedenapadesáti lidmi na palubě boural na dálnici u chorvatského Gospiče. Cestující vezl do letoviska Baška Voda na Makarské riviéře. Zhruba ve čtyři hodiny ráno narazil na 212. kilometrů dálnice u tunelu Krpani do sloupu. Pak se odrazil do svodidel a převrátil se.

Podle závěrů vyšetřování chorvatské policie způsobil nehodu řidič autobusu, který pravděpodobně upadl do mikrospánku. Při nehodě zemřel. Policisté se proto událostí dále nezabývají. Druhý řidič, který v době nehody odpočíval, vyvázl s oděrkami a pohmožděninami.

Většina cestujících skončila v nemocnici. Třiatřicet z nich transportoval do České republiky airbus už druhý den.

Nejmladší oběti bylo šest let

Zbytek se domů dostal auty a dalšími leteckými speciály později. Poslední tři nejvíc zraněné dopravilo letadlo domů 2. července. Ani jeden z nich nebyl z jižní Moravy. V nejhorším stavu byla dívka, která po nehodě upadla do komatu. V nemocnici ležela i se svou sestrou – dvojčetem. Na dovolenou jely s babičkou, která při nehodě zemřela.

S převozem osmi zemřelých čekaly úřady na identifikaci. Sanitky je převezly koncem srpna. Nejmladší oběti bylo šest let. Zemřeli také dva muži a šest žen ve věku mezi sedmapadesáti a sedmdesáti lety.