Čtvrtina z nás měsíčně neuspoří ani jeden tisíc korun, 57 procent naší populace vloží každý měsíc do kasičky méně než tři tisíce korun. Zejména proto se polovina Čechů aktivně zajímá o způsoby, jak vydělat více peněz. Vyplývá to z průzkumu společnosti Equa bank.

„Čím vyšší příjem lidé mají, tím více dalších peněz k větší spokojenosti potřebují. Češi vydělávající do 25 tisíc korun měsíčně by byli spokojeni s dalšími pěti až 10 tisíci korunami, zatímco lidé s příjmy vyššími než 35 tisíc korun by k větší spokojenosti potřebovali dalších alespoň 15 tisíc korun,“ říká Ondřej Hák, ředitel produktů a rozvoje obchodu společnosti Equa bank.

Ilustrační foto.
Naspořte dětem na studia. Poradíme vám, jak

Dvě třetiny Čechů (65 procent) se přitom v životě cítí spokojeně. Nejčastěji uvádějí, že šťastnými je dělá jejich pevné zdraví (16 procent), partnerský vztah (15 procent), děti (12 procent) a přátelé (10 procent).

„Zajímavé je, že pro spokojené Čechy peníze tak velkou roli nehrají. Jako jeden z hlavních důvodů ke spokojenosti je uvádí jenom šest procent dotázaných,“ komentuje výsledky průzkumu Hák.

Ilustrační foto.
Systém penzí je v nejlepším stavu od roku 2008, dluh klesl na 4 miliardy

S prací je spokojených 71 procent Čechů, s výší finanční odměny však už ne. Čtyři z deseti Čechů by si přáli dostat přidáno. Téměř stejný počet (42 procent) si myslí, že vyšší mzda by je v práci motivovala k vyššímu výkonu. Finance převažují i nad takovými benefity, jako je flexibilní pracovní doba, kterou by si přálo 14 procent oslovených.

S pracovní dobou je spokojeno 65 procent Čechů, pokud by ale mohli měnit, raději by začínali pracovat ráno až o dvě hodiny dříve, aby mohli odpoledne dříve skončit.

Ranní skřivani mezi Čechy výrazně převažují nad sovami, kterých je jenom osm procent. Ti by naopak raději začínali pracovat později, i když by to pro ně znamenalo zůstat v práci do večera.

Ilustrační foto
Kdo pomůže s penzí? Mohly by firmy, ale přispívá jich jen pětina