Aukce, ve které se pravděpodobně budou odklepávat rekordní částky, se bude pořádat ve městě Monterey na jihovýchodním okraji Monterey Bay u centrálního pobřeží Kalifornie. A právě zmíněné Ferrari 250 GTO z roku 1962 má být hvězdou nejen večera, ale i současnosti.

Továrna Ferrrari v Maranellu
Spočítali jsme, kolik Ferrari vydělává na jednom autě. Je to stále víc a víc

Odhady na cenu luxusního vozu se pohybují v rozmezí 996 milionů korun až jedné miliardy a 328 milionů korun k tomu (45 až 60 milionů dolarů). Ať už se výsledná částka vyšplhá na jakoukoli cifru ze zmíněného rozmezí, bude se v historii čtyř kol jednat o absolutní maximum.

Doposud nejdražším vozem bylo také Ferrari, a sice stejný model GTO z přelomu let 1962/63, jež se prodalo v roce 2014 nespecifikovanému kupci přibližně za 841 milionů korun. Mimo veřejné aukce se nicméně často domlouvají i soukromé obchody. Zde drží primát jiný – modelově stejný – vůz značky Ferrari, jehož si nový majitel letos v červnu pořídil za víc než jednu a půl miliardy korun.

Rakušané postavili svůj první hypersport – má přes 1300 koní a jmenuje se MILAN

Jak je možné, že jsou tato auta tak drahá? Podle americké CNN jednak proto, že jsou jednoduše krásná, a jednak proto, že se jedná o jedny z nejúspěšnějších závodních vozidel všech dob. Například model 250 LM měl v historii o něco lepší výsledky, GTO se ale na druhou stranu mnohem lépe ovládá.

„S 250 GTO prostě otevřete dveře jako jste zvyklí u svého auta, nasednete a jedete. Až tak jednoduché to je,“ říká specialista na aukce automobilů Jake Auerbach. Mimo to bylo vozů tohoto typu vyrobeno pouze 36, takže vlastnictví člověku automaticky přisuzuje "členství" ve velmi exkluzivním klubu. Čas od času se údajně majitelé těchto vozů sejdou a pořádají uzavřené závody.

Audi Q3 (2018)
Nové Audi Q3 je tu. Vyrostlo skoro na čtyři a půl metru

„Ty jsou opravdu ojedinělou událostí. Jediný způsob, jak se na ně dostat, je vlastnit jeden z automobilů,“ láká potenciální kupce Auerbach. Jedním z jeho minulých majitelů byl prý i Phil Hill, první Američan, který kdy vyhrál šampionát Formule 1.

Zmíněno bylo i vozidlo, jež by mohlo usilovat o titul historicky nejdražšího vydraženého auta vyrobeného ve Velké Británii. Řeč je o voze Aston Martin DP215 a jeho cena se odhaduje v rozmezí 399 až 443 milionů korun, podle odborníků se nicméně může vyšplhat i výše. Závod prý tento elegán oficiálně nikdy nevyhrál, ve francouzském Le Mans si ale na trati velké jméno udělal i tak.

Projekt Re.volt carsharing, tedy sdílení malých elektronických vozidel, hodlá dobýt Prahu.
Revoluce ve sdílení aut? Prahu přijíždějí dobývat elektrické vozy Re.volt

Doposud nejdražším autem z britských ostrovů je rovněž Aston Martin, a sice model z roku 1956. Vůz společnosti, která v příbězích o Jamesi Bondovi zásobovala i slavného agenta, stál přes 500 milionů korun.

Ilustrační foto
Trolejbusy zažívají velký návrat. Také díky dotacím