Z evropských měst se do první desítky dostal ještě čtvrtý Curych, sedmá Ženeva a osmá Kodaň. Nejlevnější náklady na život má podle EIU syrské hlavní město Damašek, jen o něco dráže se žije v libyjském Tripolisu a v hlavním městě Uzbekistánu, Taškentu.

Zapálené svíčky přinesli trhovci do centra Vánočního trhu v Plzni. Kvůli covidové pandemii a vládním opatřením došlo dnes v 18 hodin k jeho uzavření. Do té doby, stejně jako včera, byly na trzích tisíce návštěvníků.
Konec adventních trhů je pro prodejce likvidační. Bereme to jako pohřeb, říkají

Tel Aviv obsadil v tabulce první místo částečně kvůli posílení národní měny šekelu vůči dolaru, stejně jako kvůli zvýšení cen za dopravu a potraviny. Bylo to druhé nejdražší město v oblasti cen alkoholu a dopravy, páté v oblasti osobní péče a šesté v oblasti rekreace.

Prudký pád Říma 

Praha se dostala mezi deset měst, která se v tabulce ve srovnání s minulým rokem posunula nejvíce nahoru. Naopak nejprudší pád - meziročně o 16 příček na 48. pozici - má za sebou díky levnějším cenám potravin a oděvů Řím.

Ilustrační foto.
Nejlepší město pro home-office? Praha zabodovala v celosvětové konkurenci

Ke zvýšení životních nákladů mnoha obyvatel měst přispěly problémy s dodavatelskými řetězci a opatření týkající se koronaviru, která omezovala výrobu a obchod, vyplývá z indexu. V důsledku prudkého nárůstu cen ropy se výrazně zvýšily náklady na dopravu. Ceny zboží a služeb v průměru meziročně stouply o 3,5 procenta, což byla nejvyšší míra inflace za posledních pět let, uvádí EIU.

1. Tel Aviv Izrael
2. Paříž Francie
2. Singapur Singapur
4. Curych Švýcarsko
5. Hongkong Čína
6. New York Spojené státy
7. Ženeva Švýcarsko
8. Kodaň Dánsko
9. Los Angeles Spojené státy
10. Ósaka Japonsko