Nejvíce se v Česku za pronájem kanceláří platí v centru Prahy, kde metr čtvereční vyjde na 276 eur (7720 korun) za rok.

"Pokles o jednu příčku byl způsoben hlavně růstem cen v ostatních světových lokalitách. Nájemné v Praze bylo v posledním roce stabilní, pokles jsme zaznamenali pouze v Brně," uvedl Andrew Thompson z Cushman & Wakefield. Pro Českou republiku to může být podle něj výhoda, díky nižším nájmům může být atraktivní pro významné světové firmy.

Ve vybraných pražských lokalitách je však podle Thomsona s ohledem na malou nabídku spíše tlak na zvýšení cen. Jde především o centrum Prahy a okolí Anděla v Praze 5.

V České republice sílí podle studie trend přesunu mezi regiony. Po Brně, které začíná být pomalu nasyceno, se investoři začínají ohlížet především po Ostravě. Poptávka je také po Plzni, uvádí studie.

"Nájemné v regionech je ve srovnání s Prahou nižší. V Brně se dnes v prvotřídních kancelářích platí okolo 180 až 210 eur za metr čtvereční ročně (až 5900 korun), v Ostravě či Plzni okolo 155 až 190 eur/m2 ročně (až 5300 korun)," řekl Pavel Skřivánek, který se v C&W specializuje na pronájem kanceláří v mimopražských lokalitách.

Druhou příčku v celosvětovém žebříčku obsadilo Tokio, které předhonilo Hongkong. Na polovinu vyjdou oproti Londýnu náklady na pronájem kanceláří v Paříži, která se tentokrát umístila na čtvrté příčce. Na pátou pozici se dostala indická Bombaj, která je společně s irským Dublinem skokanem roku. Obě města se v žebříčku posunula o šest příček nahoru.

Mírný propad v žebříčku zaznamenala naopak evropská města, například Frankfurt, Amsterdam, Brusel či Budapešť.

Žebříček Nejdražší kanceláře světa srovnává náklady na pronájem ve 211 hlavních kancelářských lokalitách v 51 zemích. Výsledky studie vycházejí z údajů za rok 2006.