Klesající význam těžkého průmyslu, zánik mnoha textilek a oděvních závodů, ale na druhé straně desítky nových závodů na výrobu autodílů a elektroniky. Takové jsou hlavní změny, pokud porovnáme český průmysl v současnosti a před dvaceti lety.

V roce 1996 pracovalo 
v českém průmyslu něco přes 1,5 milionu lidí, poslední dostupný údaj z prvního čtvrtletí letošního roku je 1,22 milionu, tedy zhruba o čtvrt milionu méně.

Nicméně počet zaměstnaných v průmyslových podnicích letos roste již čtvrtým rokem v řadě.

AUTA, GUMA I TEXTIL

Pracovní místa vznikají hlavně v automobilovém průmyslu, ve kterém pracuje 160 tisíc lidí – třikrát více než před dvaceti lety.
Dvojnásobně vzrostl počet pracovních pozic v oboru plastů a gumárenství, jehož hlavním odběratelem jsou právě výrobci aut a autodílů.
A dokonce i textilní 
a oděvní průmysl, ze kterého se za posledních dvacet let v součtu „vypařilo" sto tisíc míst, se vzmáhá: řada firem rozvíjí výrobu a hledá zkušené pracovníky.

„Textilní průmysl nezmizel, došlo ale k výrazné změně jeho podoby. Až na malé výjimky nejde o masovou výrobu," říká Zuzana Lincová, ředitelka pracovního portálu Profesia.cz.

K růstu oboru přispěly zejména firmy, které se orientují na technické 
a speciální tkaniny.

MONTOVNY POMOHLY

Rozmach automobilového průmyslu umožnil příliv zahraničního kapitálu, tažený státní podporou ve formě investičních pobídek.
V Česku tak vyrostly například dvě nové automobilky – společný podnik Toyoty a PSA v Kolíně a závod Hyundai v Nošovicích 
u Frýdku-Místku – a spolu 
s nimi spousta továren na výrobu autodílů od pneumatik po klimatizace.

Názory na prospěšnost některých projektů se různí. Faktem je, že na českém území se objevily desítky „montoven" s nízkou úrovní vyplácených mezd.

„Existence těchto podniků ale byla a je přínosem pro udržení zaměstnanosti," 
říká Jan Žůrek, řídící partner poradenské firmy KPMG 
v Česku. Montovny zkrátka daly zaměstnání řadě lidí, kteří přišli o práci v zastaralých podnicích.

DAVID TRAMBA

Více se dozvíte v aktuálním vydání týdeníku Dotyk.

Stáhněte si týdeník Dotyk zdarma do svého tabletu či smartphonu v App Store, Google Play , na Amazonu  či v Microsoft Store

Týdeník Dotyk