Klesající význam těžkého průmyslu, zánik mnoha textilek a oděvních závodů, ale na druhé straně desítky nových závodů na výrobu autodílů a elektroniky. Takové jsou hlavní změny, pokud porovnáme český průmysl v současnosti a před dvaceti lety.
V roce 1996 pracovalo v českém průmyslu něco přes 1,5 milionu lidí, poslední dostupný údaj z prvního čtvrtletí letošního roku je 1,22 milionu, tedy zhruba o čtvrt milionu méně.
Nicméně počet zaměstnaných v průmyslových podnicích letos roste již čtvrtým rokem v řadě.
AUTA, GUMA I TEXTIL
Pracovní místa vznikají hlavně v automobilovém průmyslu, ve kterém pracuje 160 tisíc lidí – třikrát více než před dvaceti lety.
Dvojnásobně vzrostl počet pracovních pozic v oboru plastů a gumárenství, jehož hlavním odběratelem jsou právě výrobci aut a autodílů.
A dokonce i textilní
a oděvní průmysl, ze kterého se za posledních dvacet let v součtu „vypařilo" sto tisíc míst, se vzmáhá: řada firem rozvíjí výrobu a hledá zkušené pracovníky.
„Textilní průmysl nezmizel, došlo ale k výrazné změně jeho podoby. Až na malé výjimky nejde o masovou výrobu," říká Zuzana Lincová, ředitelka pracovního portálu Profesia.cz.
K růstu oboru přispěly zejména firmy, které se orientují na technické a speciální tkaniny.
MONTOVNY POMOHLY
Rozmach automobilového průmyslu umožnil příliv zahraničního kapitálu, tažený státní podporou ve formě investičních pobídek.
V Česku tak vyrostly například dvě nové automobilky – společný podnik Toyoty a PSA v Kolíně a závod Hyundai v Nošovicích
u Frýdku-Místku – a spolu
s nimi spousta továren na výrobu autodílů od pneumatik po klimatizace.
Názory na prospěšnost některých projektů se různí. Faktem je, že na českém území se objevily desítky „montoven" s nízkou úrovní vyplácených mezd.
„Existence těchto podniků ale byla a je přínosem pro udržení zaměstnanosti," říká Jan Žůrek, řídící partner poradenské firmy KPMG v Česku. Montovny zkrátka daly zaměstnání řadě lidí, kteří přišli o práci v zastaralých podnicích.
DAVID TRAMBA
Více se dozvíte v aktuálním vydání týdeníku Dotyk.
Stáhněte si týdeník Dotyk zdarma do svého tabletu či smartphonu v App Store, Google Play , na Amazonu či v Microsoft Store.