Soutěže se zúčastnilo 205 měst. Loni zvítězil Písek před Novou Pakou a Prostějovem.

Žebříček je sestaven na základě 50 kritérií zaměřených na rozvoj podnikatelského prostředí, kvalitu lokality, podmínky pracovního trhu, přístup veřejné správy a ceny. Součástí je také telefonický průzkum mezi více než 10.000 podnikateli.

V hodnocení podnikatelského prostředí bylo první Brno, v kvalitě lokality Český Krumlov, v pracovním trhu Kostelec nad Orlicí, v přístupu veřejné správy Chomutov, v cenách Světlá nad Sázavou a v podnikatelském průzkumu Bohumín.

Nová Paka se posunula do čela celostátního žebříčku zejména díky velmi vysokému hodnocení kvality lokality. V ní se zohledňuje mimo jiné stabilita krajiny, počet registrovaných pacientů na jednoho lékaře a kriminalita. Dobrých výsledků dosáhlo město také v oblastech pracovního trhu a podnikatelského prostředí.

„Ve městě máme vysoký podíl podnikatelů, který je dán zejména tím, že lidé mají odvahu podnikat a zastupitelé jim nekladou zbytečné překážky. Město je velmi progresivní i díky průmyslové zóně, která zaručuje ekonomický růst obce,“ řekl při přebírání ceny novopacký starosta Rudolf Cogan.

Druhý Humpolec, který loni skončil na 24. místě, byl letos úspěšný díky velmi dobrým dílčím výsledkům v průzkumu mezi podnikateli a v oblasti podmínek pracovního trhu. V ní se hodnotí mimo jiné konkurence na pracovním trhu či věk nezaměstnaných. Nové Město nad Metují si velmi dobře vedlo v pracovním trhu a cenových podmínkách. Tato oblast hodnotí například ceny bytů a stavebních pozemků, cenu za odvoz odpadu či hodnotu daně z nemovitosti.

Ve srovnávacím výzkumu Město pro byznys bylo hodnoceno 205 obcí s rozšířenou působností ve 13 krajích. Praha a její městské části byly vyhodnoceny zvlášť. Vyhlašovatelem výzkumu je týdeník Ekonom, partnerem společnost Eurovia CS. Zpracovatelem výzkumu je agentura Datank a odborným garantem je Hospodářská komora ČR.

Desítka nejlepších měst pro podnikání vČR:

pořadí

1 Nová Paka
2 Humpolec
3 Nové Město nad Metují
4 Klatovy
5 Mariánské Lázně
6 Benešov
7 Ostrov
8 Hradec Králové
9 Třeboň
10 Tachov

Zdroj: Město pro byznys