„S prudkým nárůstem produkce a prodejů Modelu 3 jsme dosáhli stability v kapacitě výroby. To nám umožnilo rozšířit naši nabídku pro ještě více zákazníků. Nová baterie střední třídy splňuje požadavky řady zákazníků,“ uvedla společnost v prohlášení pro televizi CNBC.

Elon Musk
Musk zvyšuje svůj podíl v Tesle. Nakoupí akcie za 20 milionů dolarů

Levnější baterie s dojezdem přibližně 418 kilometrů na jedno nabití umožnila snížení ceny základní verze Modelu 3 na 45 tisíc dolarů (milion korun). „Po odečtení slev na federálních daních a daních státu Kalifornie je skutečná cena 35 tisíc dolarů (788 tisíc korun),“ vysvětlil Musk na svém twitterovém účtu.

Objeví se další verze?

Skutečná hodnota automobilu však podle amerického miliardáře spočívá v úspoře, kterou svému majiteli přinese. „Skutečná cena po odečtení úspor paliva se pohybuje dokonce okolo 31 tisíc dolarů (699 tisíc korun),“ píše Musk.

Podle technologického serveru Cnet je však pravděpodobné, že Tesla do budoucna chystá ještě levnější verzi svého nejpopulárnějšího modelu, kterého se ve třetím čtvrtletí letošního roku prodalo více než 53 tisíc kusů. „Pořád je to daleko od vozu, který celému světu slíbili, ale je vidět pokrok. A vzhledem k typickému nadšení fanoušků Tesly to na nějaký čas bude stačit,“ píše redaktor portálu Kyle Hatt.

Americký miliardář a šéf Tesly Elon Musk
Musk končí ve správní radě Tesly. Za ovlivňování trhu zaplatí tučnou pokutu

Tesla slibuje doručení nového Modelu 3 střední třídy do šesti až deseti týdnů od objednávky, termín se však s největší pravděpodobností bude prodlužovat. I přes slabší baterii zůstávají parametry elektromobilu úctyhodné. Vůz dokáže dosáhnout rychlosti až 200 kilometrů za hodinu a z nuly na sto zrychlí za 5,6 sekundy.

Ve stínu kontroverzí

Odhalení nové varianty Modelu 3 považují někteří za snahu odvést pozornost od nedávných kauz v souvislosti s osobou Elona Muska. Ten vedle sporu s thajským záchranářem, kterého opakovaně označil za pedofila, čelil také obvinění z podvodu a manipulace s trhem poté, co oznámil, že hodlá Teslu odkoupit zpět do osobního vlastnictví.

S americkou komisí pro kontrolu cenných papírů uzavřel dohodu, podle které musí odstoupit z funkce předsedy správní rady společnosti a uhradit pokutu ve výši 20 milionů dolarů, v přepočtu více než 440 milionů korun.

Elon Musk.
Rebel Musk si opět nebere servítky. Na twitteru se vysmál burzovní komisi