Zakladatel a majitel Tesly Elon Musk nyní na svém twitteru potvrdil, že prioritou je návrh nového Modelu 3 s novou baterií, což výrazným způsobem sníží cenu. Nejzákladnější verze by tak měla stát 35 tisíc dolarů, v přepočtu více než 788 tisíc korun.

Elon Musk
Pryč od tlaku investorů? Miliardář Elon Musk uvažuje o převzetí Tesly

Modelu 3 se nyní vyrábí více než pět tisíc kusů týdně, stále však jde o výkonnější verzi s delším dojezdem, a tedy vyšší cenou, která v současné době činí 49 tisíc dolarů, v přepočtu tedy 1,1 milionu korun.

Lehčí a levnější Model 3

Musk na svém twitteru odpovídal na dotaz šéfredaktora webu Electrec.co, který se ho zeptal, jak to vidí s designem nového Roadsteru, zda bude podobně futuristický jako na prvních obrázcích.

Musk mu odpověděl, že bude ještě lepší, zejména v detailech. Ale navíc dodal, nyní se primárně zaměřují na levnější Model 3 a Model Y.

Server Electrik.co upozorňuje na to, že Musk již nedávno utrousil poznámku, že je důležité, aby byla Tesla schopná vyrobit levnější Model 3. Dodal také, že již vymysleli nový design bateriových modulů. Do výroby ho chce Tesla představit koncem letošního roku a na plnou výrobu najet v 1. čtvrtletí 2019.

„Přišli jsme s novým designem, který bude výkonný, ale lehčí, lepší a levnější. Pravděpodobně jej představíme koncem tohoto roku a výroba se rozjede pravděpodobně v 1. čtvrtletí roku následujícího," uvedl Musk. 

Elon Musk na slavnostním představení nového modelu Tesly
Kde jsou slíbené peníze? Muskovi hrozí kvůli manipulaci s kurzem akcií soud

Výrobní linka pro tuto novou baterii už se podle Muska staví. Výrobu pak plánuje během asi šesti měsíců. V současné době je možné objednávat nejlevnější verzi Modelu 3 za 49 tisíc dolarů. Jde o verzi s větší baterií (75 kWh) a delším dojezdem (500 km). Základní verze by měla mít 50kWh baterii a dojezd 350 km.

Nejistá budoucnost

Nejnovější zprávy přichází zhruba týden poté, co Elon Musk zveřejnil na svém twitteru zprávu, že chce firmu převzít do svých rukou. Hodnota celého podniku se po zveřejnění příspěvků zvýšila na 72 miliard dolarů (v přepočtu 1,6 bilionu korun), což je téměř o 23 procent více, než činila pondělní hodnota podniku na burze, která se vyšplhala na 58 miliard dolarů.

V reakci na Muskovo strohé oznámení vydalo představenstvo Tesly prohlášení, ve kterém uvedlo, že stažení akcií společnosti z burzy bylo poměrně nedávno předmětem diskuzí na několika interních schůzích. Zástupci společnosti se na nich zabývali zejména otázkou, zda se tento krok Tesle z dlouhodobého hlediska vyplatí či nikoli.

Elon Musk
Muskově Tesle se nedaří. Miliardář propustí několik tisíc lidí

Obě zprávy zásadně změnily hodnotu akcií Tesly – nejprve se dostaly až o patnáct procent výše oproti předchozímu stavu, tedy relativně blízko zmiňované 420dolarové ceně, následně se ale situace vyhrotila až do té míry, že obchodování s akciemi Tesly muselo být zastaveno. Musk v tweetu rovněž prohlásil, že má pro svůj záměr zajištěno financování. 

Tento týden však uvedl, že s potenciálními investory stále jedná a že žádná dohoda zatím uzavřena nebyla. Média již déle spekulují o financování ze Saúdské Arábie. Tato informace zatím však potvrzena nebyla.

Posvítí si i Komise pro cenné papíry

Jisté je však to, že Muskův tweet ohledně převzetí Tesly vyšetřuje americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC). Tweet totiž způsobil prudký růst ceny akcií firmy, jde zejména o to, že byl zveřejněn způsobem, který může být v rozporu s burzovními pravidly. Muska za jeho tweet napadli také investoři, kteří spekulují na pokles ceny akcií Tesly. Tvrdí, že Musk jim chtěl svým tweetem a následným prudkým růstem ceny akcií přivodit vysoké ztráty.

Komise pro cenné papíry také uvedla, že dva velcí akcionáři společnosti snížili v druhém čtvrtletí své podíly ve firmě. K tomuto kroku přistoupili předtím, než Musk zveřejnil své oznámení. Jde o investiční fond T. Rowe Price a společnost Fidelity, přičemž T. Rowe Price Group snížil za tři měsíce do konce června svůj podíl o téměř čtvrtinu. Fond býval původně druhým největším akcionářem Tesly za Muskem. Další z deseti největších akcionářů Fidelity Investments ve čtvrtletí snížil svůj podíl v Tesle o 21 procent.

Nabíjení elektromobilů Tesla. Ilustrační foto.
Tesla má problém. Baterie obsahují kobalt z Kuby, která je pod sankcemi USA