Potíže výrobců motorů začínají čím dál více ovlivňovat leteckou dopravu.

Některé už vyrobené motory mají problém s životností a musí častěji na údržbu. Jiné mají velké zpoždění s výrobou a omezují tak produkci nových letadel. Aerolinky tak musí některé lety rušit nebo na ně nasazovat oproti původním plánům jiná letadla.

Zpoždění má Airbus především s výrobou modelu A321neo (na snímku).

Stroje, které umí přeletět díky delšímu doletu například Atlantský oceán, měly být základem flotily společnosti Primera Air, která s nimi chtěla odstartovat expanzi s úzkotrupými letadly na letech mezi Evropou a USA či Kandadou.

Firma sice už první stroje převzala, ale není jich tolik, kolik měla mít podle dodávkového kalendáře. Proto oznámila, že ruší všechny transatlantické lety z Birminghamu a odstartuje až příští rok. Důvodem jsou právě chybějící airbusy.

Čekání na stroje

„Neočekávali jsme tak velká zpoždění ze strany Airbusu a museli jsme přistoupit k tomuto nepříjemnému rozhodnutí,“ řekl šéf Primera Air Andri Már Ingólfsson. Primera Air nejsou jedinými aerolinkami, které na nová letadla čekají. Velké prodlevy jsou například u dodávek A321neo pro Hawaiian Airlines.

Problémy s výrobou motorů pro A321 mají aktuálně oba dodavatelé: Pratt & Whitney and CFM International. Podle serveru Air Transport World bude mít Airbus na konci června hotových zhruba sto letadel, která nebudou mít motory. Firma se rozhodla výrobu nezpomalovat.

Zatím společnost dodala do konce dubna 172 letadel, plán je přitom 800 za celý rok. I proto chce výrobu modelové řady A320neo ještě zvýšit až na 80-90 letadel měsíčně.

Velké potíže mají také aerolinky s Boeingem 787 s motory Trent 1000 od Rolls-Royce. Lopatky se opotřebovávají rychleji, než se čekalo, a musí častěji na údržbu. Dopravcům tak chybí letadla. British Air᠆ways si proto půjčují například na léto stroje od Qatar Airways, Norwegian některé lety zrušil nebo si pronajal starší letadla od jiných dopravců. Výrobce varoval, že potíže se mohou týkat až 50 letadel.