Rakouské spolkové dráhy (ÖBB) včera zrušily jeden pár spojů z Vídeňského Nového Města do Břeclavi a zpět do Payerbach-Reichenau kvůli tomu, že neměly strojvedoucí. Místo vlaků nasadily autobus. Vyplývá to z informací na stránkách ČD mimořádnosti.

České dráhy zrušily nedávno jeden pár vlaků kvůli chybějícímu strojvedoucímu. Šlo ale o výjimečnou situaci, kdy strojvedoucí zažádal o volno kvůli srážce s osobou v kolejišti v průběhu směny a ČD narychlo nesehnaly náhradu.

Problém s nedostatkem strojvedoucích začal už loni v Německu, kde začalo velké rušení některých zejména regionálních vlaků. Německá federace strojvůdců odhaduje, že v zemi chybí nejméně 1200 lidí, kteří by měli oprávnění řídit vlak.

Oficiální údaje neexistují

Oficiální údaje o tom, kolik strojvedoucích chybí v Česku, neexistují, dopravci i Drážní úřad ale dlouhodobě upozorňují na problém zejména s vysokým věkem strojvedoucích. S nástupem nových dopravců do závazkové dopravy se dá čekat ještě větší souboj na trhu práce o tuto profesi.

Kvůli nedostatku strojvedoucích začali dopravci hledat nové kolegy za hranicemi. Velké rušení spojů nastalo naposledy u Die Länderbahn v Bavorsku, omezení se dotýká i Západního expresu do Prahy.