„Snažíme se z Albatros Media vybudovat silnou, moderní a rostoucí skupinu, které se ale přitom opírá o tradici a dlouhou historii. Vyšehrad jsme vždy vnímali jako nesmírně kvalitní tradiční nakladatelství, které přináší čtenářům zajímavá témata a velké osobnosti. Velmi si proto vážíme možnosti stát se jeho novým vlastníkem a navázat na tradici nejstaršího nakladatelství u nás,“ řekl generální ředitel společnosti Albatros Media Václav Kadlec.

Koupě Nakladatelství Vyšehrad je dvanáctou akvizicí skupiny. Naposledy do portfolia AM přibylo nakladatelství Kniha Zlín, jehož nákup byl vypořádán v květnu 2017. Vyšehrad je již patnáctým nakladatelstvím ve vlastnictví skupiny Albatros Media.

Nová akvizice, jejímž hlavním záměrem je posílení pozice v oblasti naučné literatury pro dospělé čtenáře, přinese skupině Albatros Media zvýšení konsolidovaného ročního obratu na přibližně 850 milionů korun.

Po nákupu Vyšehradu se skupina Albatros Media zároveň stala majitelem hned dvou nejstarších nakladatelství v České republice, když vlastní rovněž nakladatelství Albatros, jehož založení spadá do roku 1949.

„Když jsem v roce 1993 spolu se dvěma společníky znovu založil nakladatelství Vyšehrad, cítil jsem velkou odpovědnost za jeho značku. Za posledních dvacet pět let se sice ediční plán nakladatelství významně rozšířil, zároveň jsme ale opakovaně naráželi na omezení při financování rostoucí produkce či snaze získat atraktivní překladový titul. Z těchto důvodů jsem uvítal nabídku spojení sil se skupinou Albatros Media, která nám mimo jiné umožní těžit ze síly a stability lídra na trhu, uvedl k transakci ředitel nakladatelství Vyšehrad Pravomil Novák.

Nakladatelství Vyšehrad bylo založeno v Praze v roce 1934, což z něj činí nejstarší české nakladatelství. Na jeho činnosti se v minulosti podílelo mnoho významných osobností české kultury, které v něm působily jako redaktoři, autoři, překladatelé či výtvarníci.

Za bezmála pětaosmdesát let své existence vydalo nakladatelství více než tři tisíce knih poezie a prózy i historických, filosofických a teologických publikací. Jeho současným bestsellerem je mimo jiné biografie prezidenta Gustáva Husáka.

Skupina Albatros Media dosáhla v loňském roce konsolidovaných tržeb ve výši přibližně 750 milionů korun. Její produkce pokrývá více než 17 procent českého nakladatelského trhu, když každoročně připraví na dva tisíce nových knich. Vedle čtrnácti samostatných nakladatelství vlastní Albatros Media také distributory elektronických knih eReading.cz a Palmknihy.