„Miliony lidí mají rádi Whole Foods, protože nabízí přírodní a organické potraviny, které jsou zábavné a zdravé. Funguje na trhu více než 40 let a my chceme, aby pokračoval," řekl Jeff Bezos, zakladatel a výkonný ředitel Amazonu.

„Partnerství je příležitost maximalizovat hodnoty akcionářů a zároveň zvýšit kvalitu poskytovaných služeb zákazníkům," uvedl John Mackey výkonný ředitel Whoole Foods v tiskové zprávě.

Jak píše The Wall Steet Journal ve své analýze, jedná se o největší obchod Amazonu. Jeho poslední akvizice byla více než desetkrát menší. V roce 2014 koupil kanál videoher Twitch Interactive za 970 milionů dolarů (22,6 miliard korun).

Akcie konkurence se propadly

O pozici na trhu s potravinami Amazon dlouhodobě usiloval. Ostatním maloobchodním řetězcům a maloobchodu jako takovému doslova vyhlásil válku a bez nadsázky je vyděsil. Jejich akcie se propadly, některé až o deset procent. Akcie Amazonu na to reagovaly jen mírným růstem, asi o tři procenta.

V Evropě se propadly například akcie Tesca, Aholdu, či Carrefouru.

Společnost Whoole Foods funguje od roku 1978, kdy byla v Texasu založena. Po celých USA má 440 obchodů, 11 regionálních distribučních center a zaměstnává 87 tisíc lidí.

Amazon funguje v USA od roku 1994 ruku v ruce s rozvojem internetu. Vydělává přes sedm miliard dolarů ročně (163 miliard korun), na výslunní se držel i v době krize. Od roku 2009 začal posílat svoje zásilky i do Česka, logistická centra má u nás od roku 2013 a hodlá zde dále investovat.