Banky to už nemají tak jednoduché jako dřív. Nejen díky složité ekonomické a hospodářské situaci ve světě se nároky lidí zvyšují. Zrno se odděluje od plev a na bitevním poli zůstávají jen ti nejlepší. Stejně tak v našem ratingu OVB Vstřícná banka jsou požadavky veřejnosti i porotců stále vyšší. Není se tedy čemu divit, že celkové hodnocení bylo velmi těsné. Všechny tři vítězné banky se od sebe v hodnocených procentech lišily nepatrně. UniCredit Bank bojovala o první místo se stálicí Fio bankou. Se svými 70,89 procenty zvítězila o pouhých 0,21 procentního bodu. Fio banka se zase o druhé místo rvala se svým nejčastějším rivalem mBank. Jejich rozdíl v procentuálním hodnocení činí jen 0,29 procentního bodu.

„Je dobře vidět, jak tento klientský rating reaguje přesně na změny v jednotlivých čtvrtletích, takže v posledních třech kvartálech zvítězily, byť těsně, tři různé banky. Hodnocení tak odpovídá aktivitám jednotlivých bank v průběhu roku, čehož by se nedosáhlo, kdyby se hodnotilo jednou ročně. Jsme proto velmi zvědavi, která z hodnocených bank dosáhne na titul Nejvstřícnější banka roku 2012", konstatuje k aktuálním výsledkům tisková mluvčí OVB Allfinanz Jaroslava Matoušková.

UniCredit je opět nejlepší

UniCredit Bank tento těsný boj zaslouženě vyhrála. V posledním čtvrtletí roku 2012 byla skutečně aktivní. Přišla s mnoha novinkami. Jako jednu z hlavních inovací můžeme zmínit konto pro děti do 15 let. Reagovala na aktuální nešťastnou situaci stále se zvyšující ceny za naftu a ve spolupráci se sítí čerpacích stanic Agip nabídla novou co-brandovanou kreditní kartu. Klienti banky mohou s jejím využitím čerpat pohonné hmoty levněji a to až o dvě koruny za litr. Také byla činná i v jiných soutěžích. Obdržela cenu Award for Excellence 2012 časopisu Euromoney jako nejlepší bankovní dům ve střední a východní Evropě v oblasti platebního styku a řízení hotovosti. Stala se tak světovou jedničkou, pokud jde o "expertízu odvětví a znalostí", "technickou podporu a poradenství", a "kompatibilitu se systémy svých klientů".

Ve svém hodnocení se o UniCredit Bank vyjádřil kladně i porotce JUDr. Ing. Ph.D. Otakar Schlossberger: „Banka střední až větší velikosti na poměry ČR. Je universální a poskytuje v podstatě všechny služby, které si lze pro spotřebitele představit. Informace na internetových stránkách jsou přehledné a docela příjemně sestavené. Lze se dobrat celkem jednoduše všem potřebným informacím. Banka se věnuje všem druhům společenské odpovědnosti – charitativní aktivity, kultura i sport. I za to je ji nutno pochválit."

Fio banka je druhá, bylo to však těsné

Fio banka si opět udržela druhé místo. Získala 70,68 procent, k prvnímu jí ale chybělo jen málo. V posledním hodnoceném čtvrtletí přišla jak s několika novinkami, tak získala hned dvě nejvyšší ocenění v hodnocení Fincentrum Banka roku 2012. Stala se Nejdynamičtější bankou roku 2012 a její Fio osobní účet obsadil první místo v kategorii Účet roku 2012.

Také porotce Jan Klička patří mezi příznivce Fio banky. Ve svém hodnocení o ní řekl: „Byl to úspěšný rok pro ryze tuzemskou banku. Po Česku má už sedmdesát poboček a stává se zajímavou retailovou bankou. V uplynulém kvartálu přidala do služeb klientům mimo jiné možnost požádat o platební kartu po internetu, bez nutnosti jít na pobočku."

mBank má tentokráte bronzovou medaili

Po minulém hodnocení, kdy se mBank umístila na prvním místě, ve své nabídce lehce povolila. Nejen, že ve čtvrtém kvartálu tohoto roku nepřišla s žádnou novinkou, ale téměř o ní nebylo slyšet. Což se okamžitě projevilo i na samotném hodnocení. Je vidět, že má své věrné příznivce jak u veřejnosti, tak mezi porotci. V porovnání s posledními výsledky v hodnocených bodech o mnoho neklesla, jen o 0,40 procentního bodu. Se 70,39 procenty si tak v závěru roku 2012 vybojovala bronzovou medaili.

Porotce Mgr. Miroslav Zeman se o aktivitě mBanky ve svém hodnocení vyjádřil následovně: „Jediná inovace, jež toto čtvrtletí banku provázela, je vydávání nových platebních karet Visa PayWave s bezkontaktní technologií. Pro zákazníky internetové banky se tak platby u obchodníků zjednodušily a zrychlily. Na to, aby si mBank obhájila stejnou pozici, je to však málo."

Komerční banka je čtvrtá a Equa bank pátá

Nejen, že Komerční banka představila mnoho inovací, ale překvapila i s celou řadou vítězství. V rámci ocenění Sodexo Zaměstnavatel roku 2012 získala prestižní titul Nejžádanější zaměstnavatel desetiletí. Dostala zvláštní cenu jubilejního desátého ročníku za dlouhodobé úspěchy v kategorii, která hodnotí nejobdivovanější a nejžádanější zaměstnavatele očima českých studentů. Zvítězila i v kategorii Banky v soutěži Web Top 100, kde byly oceněny změny, ke kterým Komerční banka v posledním roce na korporátních webových stránkách přistoupila. V neposlední řadě si banka obhájila i prestižní titul v soutěži Banka roku 2012. Své čtvrté místo v OVB ratingu Vstřícná banka se svými 69,75 procenty si tak skutečně zaslouží. Pokud bude pokračovat stejným tempem nadále, mohli bychom ji příště vidět i na vyšší příčce.

Také porotkyně Ing. Daniela Čermáková se o Komerční bance vyjádřila veskrze pozitivně: „Komerční banka poskytuje velice rozsáhlou škálu služeb. Je to jedna z největších bank na českém trhu. Banka má výhodu v široké síti poboček a bankomatů a propracovaném internetovém a mobilním bankovnictví. Pro banku mluví i dlouholetá tradice a stabilní postavení na trhu, na což český občan stále slyší."

I Equa bank byla v posledním hodnoceném čtvrtletí roku 2012 činná. Mezi ty hlavní novinky, které nabídla, lze zmínit např. zvýhodněné poskytování hypoték, snížení splátek půjček až o čtvrtinu, bonus – celých 33 korun za jeden vklad měsíčně, snížení poplatků za platby v rámci zemí EU aj. Svými inovacemi tak potvrzuje nejen své umístění na páté příčce v ratingu OVB Vstřícná banka, ale i své postavení na českém trhu.

Porotce JUDr. Ing. Ph.D. Otakar Schlossberger o Equa bank napsal: „Banka patří mezi menší až střední banky s celou škálou produktů pro segmenty spotřebitelů a SME. Banka však pracuje s omezeným počtem poboček. Internetové stránky jsou přehledné a srozumitelné, podobně je na tom sazebník. Banka disponuje také elektronickým přístupem. Reklama se ve IV. čtvrtletí roku 2012 zvýraznila, banka se více zviditelňuje."

www.vstricnabanka.cz