Na růstu spotřebitelských cen v eurozóně se velkou mírou podílela energie, která zdražila o 10,6 procenta (pro srovnání, v září zdražila o 9,5 procenta). V závěsu pak byly ceny potravin, alkoholu a tabáku, které se zvýšily o 2,2 procenta, jejich růst ale zpomalil ze zářijových 2,6 procenta. Nárůst zaznamenaly i služby, které zdržily o 1,5 procenta.

Ilustrační foto
Nezaměstnanost se v Česku drží na minimu. V září klesla na 2,2 procenta

Ještě užší ukazatel meziroční inflace, který rovněž monitoruje řada účastníků trhu a který navíc vylučuje ceny alkoholu a tabáku, vyskočil na 1,1 procenta z 0,9 procenta v září, zatímco trh čekal zvýšení pouze na 1,0 procenta.

Míra nezaměstnanosti stagnovala

V další středeční zprávě Eurostat oznámil, že míra nezaměstnanosti v eurozóně v září stagnovala na 8,1 procenta. To odhadovali i analytici, přičemž počet lidí bez práce se jen nepatrně zvýšil na 13,153 milionu ze 13,151 milionu v srpnu.

"Nezaměstnanost v eurozóně v průběhu září již třetí měsíc v řadě stagnovala, a ve třetím kvartále tak zastavila svůj sestupný trend. Je to přitom právě zlepšující se situace na trhu práce, která byla motorem růstu eurozóny v posledních čtyřech letech. Nevěříme sice, že by eurozóna byla za vrcholem hospodářského cyklu, vše ale ukazuje, že růst příští rok může být viditelně pomalejší," komentuje odhady Eurostatu Jan Bureš, ekonom z Patria Finance. 

Ilustrační foto
Odškodné za nemoci z povolání od ledna vzroste

Podle něj již nyní vidíme, že HDP i nezaměstnanost zaostávají primárně kvůli Itálii, kde se její míra vrátila nazpátek nad 10 procent. "Není tedy divu, že politická rizika jsou hlavním motorem pohybu eurodolaru, který při jejich eskalaci ztrácí jakoukoliv víru v jejich eventuální růst," dodává. 

Mezi členskými státy EU měla nejnižší míru nezaměstnanosti Česká republika (2,3 procenta), následují Německo a Polsko (shodně 3,4 procenta). Nejhorší je situace v Řecku (v červenci 19 procent) a ve Španělsku (14,9 procenta).

ECB usiluje o to, aby se inflace v eurozóně pohybovala těsně pod dvěma procenty. Banka se také již delší dobu snaží inflaci i hospodářský růst podporovat rekordně nízkými úrokovými sazbami a velkými nákupy dluhopisů. V minulém týdnu však oznámila, že v letošním roce tyto nákupy ukončí. Úrokové sazby nicméně hodlá ponechat na nynějších minimech přinejmenším do léta příštího roku.

Manuel Asali, viceprezident společnosti Nexant.
Manuel Asali: Plasty z ropy jen tak nezmizí, musíme ale zlepšit sběr a recyklaci