Některá lázeňská zařízení krátí daně, když poskytují krátkodobé ubytování hotelového typu nebo obyčejné relaxační služby s nulovou daní z přidané hodnoty. Zákon takto porušují Lázně Hodonín, Lednice a Libverda. Vyplývá to ze studie, kterou na dnešní tiskové konferenci zveřejnil Informační institut. Ředitel Lázní Hodonín Milan Sýkora obvinění odmítl, vyjádření dalších lázní ČTK shání.

„Poskytujeme pouze lázeňské služby. Je to špatná informace,“ řekl ČTK k informacím institutu Sýkora.

Ubytování a relaxační služby nespadají podle zákona pod zdravotnické služby osvobozené od daně. Od DPH je podle současných pravidel osvobozena dlouhodobá lázeňská péče s prokazatelnými léčebnými účinky a na doporučení lékaře. „Prohlídka ošetřujícím lékařem je klíčová k posuzování, zda je jistá služba službou zdravotní, a tedy osvobozena od DPH, či nikoliv,“ uvádí studie. Stát tak podle studie na daních přichází až o stamiliony korun ročně.

Porušují zákon

Ze studie vyplynulo, že ze 44 oslovených zařízení zákon závažně porušují uvedená tři lázeňská zařízení. Součástí studie je e-mailová komunikace s těmito zařízeními, kde lázně samy uvádějí, že nabízejí služby s nulovou DPH.

Pravidla dále podle studie porušuje 12 zařízení, například nabídkou víkendových pobytů bez lékařské péče. Těmi jsou Léčebné lázně Konstantinovy Lázně, Termální lázně Velké Losiny, Státní léčebné lázně Karlova Studánka, Lázně Slatinice, Priessnitzovy léčebné lázně, Lázně Mšené, PARK SPA HOTEL SIRIUS, Lázně Bechyně, Státní léčebné lázně Bludov, Interhotel Central, Lázně Hotel Vráž a Sanatoria Klimkovice.

Jednatel Lázní Bechyně Josef Kratky s výsledky studie Informačního institutu nesouhlasí a považuje je za poškozování dobrého jména lázní. „Záležitost bude řešit právní oddělení,“ řekl ČTK. Se závěry studie nesouhlasí ani ředitel společnosti Léčebné lázně Konstantinovy Lázně Petr Kroupa. „Není to pravda, to tvrzení odmítáme,“ řekl ČTK.

Zákonnou definici lázeňské péče podle studie splňuje 26 oslovených zařízení. Tři zařízení splňují definici lázeňské péče jen po formální stránce, problémem je u nich například provádění lékařských prohlídek. „Jedná se zejména o lékařské prohlídky, které jsou vedeny jako konzultace, dotazníky, či kontroly a vypadají spíše jako pouhopouhé posvěcení ´odpovědné osoby´, a nikoli prohlídka ošetřujícím lékařem v pravém slova smyslu tak, jak ji definuje zákon,“ uvádí studie.

Stravování bez daně

Problémem je podle autorů studie i stravování, které by mělo být standardně účtováno s 20procentní sazbou DPH. Některé lázně ale stravování zahrnují do balíčku ubytování s nulovou sazbou DPH. „Ve své podstatě klasické ubytování i se stravováním, a to celé s nulovou DPH, dává lázním Hodonín a Lednice nebývalou konkurenční výhodu,“ uvádí studie.

Podle člena Národní ekonomické rady vlády Pavla Kohouta bude snaha tuto studii dostat na jednání zdravotnické pracovní skupiny NERV. „Důvodem je, aby se to dostalo i na vládní úroveň,“ uvedl.

Lázně v ČR v roce 2009 navštívilo téměř 650.000 lidí při průměrné délce pobytu přes 11 dní. To znamená podle studie 6,7 milionu přenocování.

Informační institut je nevládní neziskové centrum se zaměřením na výzkum v politických otázkách. Institut, který mimo jiné připravuje podklady pro NERV k zákonu o veřejných zakázkách, například nedávno zasáhl do debaty o omezení podpory solárních elektráren. Institut napadl Energetický regulační úřad za to, že si vlastní vyhláškou údajně přivlastnil pravomoc určovat poplatky za obnovitelné zdroje, aniž by mu to zákon dovoloval. ERÚ to tehdy odmítl.

Spoluzakladatelem institutu jsou vedle Kohouta například ekonom Jan Schiesser, poslanec ODS Aleš Rádl nebo bývalý policejní prezident Stanislav Novotný.

Čtěte také: Výnosy z daní rostou. Polepší si města i kraje