„Volali lidé, že měli zimu, včera ráno tu byly tři stupně. Dnes to bylo lepší, ale zase pršelo," řekl vedoucí provozu vodohospodářské Kraslické městské společnosti v Kraslicích na Sokolovsku Miloslav Poslední. Firma podle něj topí už od minulého pátku.

Přitápět začala i Plzeňská teplárenská. „Dva dny jsme začali takzvaným režimem temperování. To znamená, že jsme přitápěli v ranních a večerních hodinách," řekla mluvčí společnosti Petra Siegerová. V souvislosti s přívětivější předpovědí ale dnes teplárna s přitápěním přestala.

Souhlas nájemníků

Pro zahájení vytápění mimo topnou sezónu je kromě nízké teploty třeba i souhlas dvou třetin nájemníků konkrétních bytových domů. Stává se ale, že i když by někteří lidé chtěli zatopit, správci domů souhlas požadovaného počtu nájemníků nemají. Podle mluvčího Teplárenského sdružení ČR Pavla Kaufmanna si proto někteří nechávají dávat tento souhlas už v květnu.

„Kdyby měli v červenci a srpnu shánět dvě třetiny nájemníků, když je jich polovina na dovolené, tak je to nedohledatelné," uvedl Kaufmann.

O přitápění v jiných částech republiky sdružení informace nemá, což potvrzuje i zjištění ČTK. Vedle Prahy a Brna netopí například ani teplárna v Liberci. Podle Kaufmanna je ale v Liberci vyšší cena tepla než ve zbytku republiky. „Tam skutečně ty lidi budou radši mrznout," dodal.

Padají teplotní rekordy

Česko nyní zažívá nejchladnější týden letošních prázdnin. V noci z neděle na pondělí byly podle Českého hydrometeorolo­gického ústavu překonány teplotní rekordy na 42 procentech stanic s alespoň třicetiletou historií. Na Horské Kvildě bylo minus 4,2 stupně Celsia, v Krušných horách v neděli krátce sněžilo.