Je u nás brambor dost, nebo málo? O množství rozhoduje počasí. O cenách obchodníci. To, co zákazníka zajímá, je hlavně cena. „Růst cen se mi přestává líbit. Samozřejmě nakoupím tam, kde je to nejlevnější. Nic dalšího mě nezajímá, neřeším, odkud zboží je,“ prohlásil Milan Štefánek z Havlíčkova Brodu.

Podle Josefa Králíčka z Českého bramborářského svazu Česko už není dlouhodobě soběstačné v produkci konzumních brambor. Pokryje poptávku z maximálně osmdesáti procent. „Zbytek činí dovoz,“ poznamenal. Cena brambor se zákazníkům nelíbí, ale kopíruje realitu. Domácí bramboráři museli zvednout ceny. „ Na pěstitele výrazně dopadá růst cen. Více platí za hnojiva, pohonné hmoty, ale hlavně elektřinu a plyn, což se propisuje i do koncových cen pro spotřebitele,“ vysvětlil Králíček.

Mléčné výrobky. Ilustrační snímek
Krize dopadá i na mlékaře. Lidé počítají, kolik jogurtů si mohou dovolit, tvrdí

Na Vysočině patří mezi velké pěstitele brambor stále Sativa Keřkov na Havlíčkobrodsku. „Bramboráři potřebují pomoc od státu. Jak bude vypadat produkce brambor na Vysočině, záleží na dotacích, ale také omezení ze strany Evropské unie,“ poznamenal František Štefánek ze Sativy.

Bez dotací od státu to nejde. To si myslí i farmář Martin Brož z Radňova na Havlíčkobrodsku. „Na dotace přece jede celá Evropa. My se snažíme naši produkci nabízet hlavně koncovým zákazníkům. V České Bělé jsme zřídili automat na brambory,“ upřesnil Brož. Jak dodal, některé zemědělce ale boj s cenami pohonných hmot, hnojiv a další překážky unaví. „Ti pak od pěstování brambor utečou k něčemu výhodnějšímu. Ale myslím si, že na Vysočině mají brambory tradici a většina zemědělců vydrží,“ zdůraznil Brož.

Bramborářské dny v Havlíčkově BroděBramborářské dny v Havlíčkově BroděZdroj: Deník/Štěpánka Saadouni

Podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly nenechá stát pěstitele brambor padnout. „Ministerstvo zajistilo padesát milionů korun jako mimořádnou podporu pro pěstitele konzumních brambor, kterou mohli vyčerpat do konce září,“ zdůraznil Nekula. Ministr chápe stížnosti zemědělců na přístup obchodních řetězců a má na to i recept. „Sdružte se, abyste měli vůči nim větší oporu,“ vzkázal bramborářům. I proto, že na pultech obchodů supermarkety podle stížností pěstitelů cenově zvýhodňují brambory z dovozu před domácími.

Bez dotací to nejde 

Jenže jsou to hlavně dotace, které jsou podle Jana Doležala, prezidenta Agrární komory ČR, laické veřejnosti trnem v oku. A zdroj nepochopení mezi zemědělci a zákazníky. „Dotační podpory pro zemědělce jsou na úrovni roku 2014. Náklady rostou, ale na sociálních sítích jsou zemědělci terčem kritiky kvůli dotacím. Jenže bez dotací by cena zemědělských produktů byla mnohem vyšší, nebo bychom s domácím zemědělstvím skončili a byli zcela závislí na dovozech,“ zdůraznil Doležal s tím, že je třeba zákazníkům systém dotací a těžkosti zemědělců vysvětlovat.

Ovocnáři chválí nadprůměrnou úrodu, vrásky jim dělá cena energií na skladování
Ovocnáři si pochvalují nadprůměrnou úrodu. Vrásky jim ale dělá skladování jablek

Podle statistických údajů činí osázená plocha brambor v Česku téměř třiadvacet tisíc hektarů. Na Vysočině je to téměř osm tisíc hektarů.

Konference bramborářů je součástí už dvaatřicátého ročníku Bramborářských dnů. Konají se v Havlíčkově Brodě v pátek 21. a v sobotu 22. října. Součástí akce jsou trhy a kulturní programy.

Ceny konzumních brambor

Výkupní cena brambor pro zemědělce: 4 až 4,50 korun za kilo

Agrozdeva Brtnice: 12 korun kilo
Farma Brož Radňov: 12 korun kilo
Havlíčkova Borová zemědělská a.s. : 10 korun kilo
ZOD Kámen: 14 korun kilo
Lidl: 9,99 za kilo
Kaufland: 9,98 za kilo