V pondělí zkrachovalo jednání o minimální mzdě na tripartitě. Včera odbory ještě přitvrdily. „Jsme zděšeni, jakým způsobem se pod pláštíkem minimální mzdy radikalizuje veřejné mínění," konstatoval včera šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.

Přestože slovo stávka či protest včera odbory nepoužily, jejich vyjádření k tomu nepřímo směřovala. „Víte, kolik stojí sociální smír?" tázal se šéf odborářů. Ti včera dali na stůl jasné doporučení pro jednání jednotlivých odborů o klasických platech pro rok 2016. Pracovníkům soukromých firem doporučují vyjednávat o reálném růstu mezd o tři až pět procent. Ve veřejném sektoru chtějí požadovat přidání o pět procent. Středula včera připomněl, že v poledních letech platy skoro nerostly, takže nám „vysněné" západní platy opět utekly.

„Za posledních deset let jsme měli sedmiprocentní nárůst mezd. Pokud bychom se chtěli přiblížit k Rakousku či Německu na jejich současnou úroveň, tak nám to podle optimistického předpokladu bude trvat do roku 2100, spíš do roku 2115. Aby se doba zkrátila, musí být dynamika růstu platů vyšší – na reálnou úroveň někde kolem tří, spíše pěti procent," uvedl Středula.

O minimální mzdě rozhodne vláda

Také o minimální mzdu se ale povede bitva. Její momentální výše je 9200 korun, odbory by ji chtěly od ledna zvýšit 
o tisíc korun. Naproti tomu firmy hovoří o maximálně pětisetkorunovém zvýšení. Rozhodne ale až vláda. Ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) po jednání tripartity řekla, že vláda zvolí částku mezi 500 a tisíci korunami. Středula včera připomněl, že když se od nynější minimální mzdy odečte daň a pojištění, vyjde čistý nejnižší výdělek 8188 Kč. To je částka jen o 1486 korun nižší než hranice příjmové chudoby. „Je to nedůstojné," uvedl Středula, který připomněl i výrok ekonoma Jana Švejnara o tom, že „kdyby byly české vlády co k čemu, lidé dnes brali o třetinu více".

O zvýšení řádných platů se letos povede vzrušená debata. Svaz průmyslu a dopravy včera jasně vzkázal, že růst mezd až pět procent je mimo realitu. „Podle aktuálního šetření mezi našimi členy firmy pro příští rok předpokládají růst mezd 
o jedno a půl až dvě procenta. Představa odborů není reálná," uvedl prezident svazu průmyslu Jaroslav Hanák.