Schválený návrh zákona počítá s tím, že sociální sítě budou dodržovat určité standardy, kdy bude všem uživatelům umožněno jednoduše nahlásit závadný obsah. Sociální sítě musí takové stížnosti okamžitě přezkoumat a do 24 hodin stáhnout prokazatelně nenávistné výroky či jiný trestný materiál, uvedl to server BBC.

Pokud se bude jednat o nejasné případy, mají na posouzení sedm dní, ve výjimečných případech i více. Mohou také nechat sporné případy posoudit speciální platformu, kterou mohou společně zřídit.

Nedodržení by mohlo mít za následek sankce ve výši pěti milionů eur (131 milionů korun), které by následně mohly vzrůst na 50 milionů eur v závislosti na závažnosti přestupku.

YouTube, Facebook i Twitter vyrazily do boje proti terorismu.
Google zbrojí proti terorismu. Videa na YouTube budou pod přísnou kontrolou

"V naší demokracii má svoboda slova obrovský význam, nicméně pod svobodu slova se mohou schovat i nechutná či nepravdivá vyjádření. Svoboda slova tedy končí tam, kde začíná trestní právo," uvedl ministr spravedlnosti Heiko Maas.

Nový zákon je jedním z nejobtížnějších svého druhu a společnost Facebook uvedla, že samozřejmě souhlasí s cílem německé vlády omezit nenávistné projevy na sociálních sítích, zároveň však s takovými restrikcemi nesouhlasí: „Věříme, že bude dosaženo největší efektivity, když bude spolupracovat vláda, občanská společnost a průmysl. Zákon v této podobě, v jaké je dnes, však nepomůže k vyřešení tohoto důležitého společenského problému."

Sociální sítě, ilustrační foto
Sociální sítě škodí naší psychice, prezentují zkreslený svět, píše studie

Návrh zákona čelí kritice i od ochránců lidských práv, kteří tvrdí, že tyto časové lhůty jsou nereálné a povedou spíše k větší cenzuře, které doženou společnosti k tomu, že budou některé sporné příspěvky rovnou mechanicky mazat, aby se vyhnuly placení pokut.  

„Mnohé z těchto přestupků, kterých se zákon týká, jsou velmi závislé na kontextu, který nemusí být zejména některými programy odhalen," uvedl zvláštní zpravodaj OSN pro lidská práva David Kaye.

Dodal, že tyto povinnosti regulovat a mazat obsah mohou přinést obavy z přílišného omezení svobody projevu. Není však také vyloučeno, že zákon poputuje k ústavnímu soudu, jelikož odpůrci prohlašují, že porušuje právní předpisy Evropské unie.

Mark Zuckerberg.
Vlastní profil na Facebooku má už čtvrtina lidstva