Němci platí za téměř dvakrát tolik co Češi a ceny dále rostou. Spotřebitelská organizace Verifox upozornila, že zatímco v minulých letech se kolem většina zákazníků rozhodla pro dražší ekologický tarif, nyní by až pětina dotázaných odběratelů uvítala další využívání zavržené jaderné energie, kdyby díky tomu měli nižší účty za elektřinu.

Verifox zároveň varovala před různými ekologicky znějícími tarify, na které celá řada německých dodavatelů láká své zákazníky. Jako krytí pro takový tarif používají například certifikáty zelené elektřiny nakupované z vodních elektráren v Rakousku nebo Norsku, ale zároveň obchodují i s proudem z německých uhelných a jaderných elektráren.

Drahá a neúčinná cesta od jádra a od uhlí

Německo v současnosti vyrábí téměř 40 procent elektřiny z uhlí a je největším producentem kysličníku uhličitého v Evropské unii. Sen o snížení jeho emisí o 40 procent proti roku 1990 se rozplývá.

Německá vláda proto nyní připravuje rušení nejen jaderných, ale i uhelných elektráren. Speciálně ustavená „uhelná komise“ by měla ještě letos předložit návrh, do kdy by bylo možné odstavit všechny německé uhelné elektrárny. Podle poradenské společnosti Frontier Economics jsou reálné termíny 2040 nebo 2050.

Takový krok by nicméně znamenalo další citelné zvýšení ceny elektřiny a navíc další náklady, které se odhadují až na téměř 30 miliard eur. Proti plánům na takzvaný „Kohleausstieg“ se kromě prakticky všech provozovatelů uhelných dolů v Německu staví nejen zaměstnavatelé v navazujících oborech, ale také odborové svazy a představitelé některých spolkových zemí, zejména Severního Porýní Vestfálska.