„K poklesu cen nemovitostí v určitých segmentech může dojít a vlastně k němu dochází už teď,“ říká ředitelka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová. „Klesá především hodnota nejlevnější panelových bytů, u kterých se cena dříve zvýšila především v důsledku spekulací. Tam by se mohlo jednat v nejhorších případech o patnáctiprocentní propad,“ uvedla.

Co se týče nových či luxusní bytů, jejich cena podle Šichtařové poroste i nadále, a to už vzhledem k tomu, že se u nás rozevírají nůžky mezi chudými a bohatými. „Bohatší v okamžiku zpomalení ekonomiky mají čím dál tím více finančních možností kupovat si drahé bydlení,“ poznamenala. To, že lidé budou v budoucnu více sázet na dražší bydlení, si myslí například i analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.

U projektů, které budou dobře zpracované a umístěné do dobré lokality, cena dále poroste. „Lidé si budou více hlídat kvalitu a méně investovat do panelákového bydlení,“ řekl Deníku. Ceny podle Michla budou hodně závislé na růstu české ekonomiky. Pokud dojde k výraznému poklesu tempa růstu, začnou ceny klesat, pokud se ale růst udrží okolo pěti procent, ceny by měly stagnovat.

„K nějaké hypoteční krizi by ale do pěti let rozhodně dojít nemělo,“ uvedl. Možných rizik na trhu s nemovitostmi si už všimla i Česká národní banka. Ta ve své zprávě počítá s krizovým scénářem, v němž by mohly ceny nemovitostí klesnout až o třicet procent. ČNB sice netvrdí, že k něčemu podobnémudojde, ale minimálně se na takovou situaci připravuje, aby byla schopná adekvátně reagovat.

Ekonomové se shodují, že zřejmě končí zlatý věk developerských společností, které se budou muset poprat s rostoucím nezájmem o koupi nového bydlení. „Ekonomika zpomaluje, nepřibývá lidí, kteří by si mohli nové bydlení dovolit. Vyšší úrokové sazby tam určitě také hrají roli. A také demografická situace. Silné ročníky, které si chtěly bydlení pořídit, už to udělaly. Teď na řadu přicházejí ty slabší,“ popisuje situaci Šichtařová.

Samotní developeři si ale ochlazení zájmu příliš nepřipouštějí. Například jeden z největších, společnost Finep zaznamenala minimální pokles prodejů. V čem se ale s námi oslovenými analytiky Finep shoduje, je odhad, že ceny výrazněji klesnou jen u méně kvalitní panelové zástavby. „I nadále v době kolaudace prodáváme minimálně 95 procent bytů,“ uvedla Deníku mluvčí Finepu Pavla Temprová.