K vyřízení většiny obvyklých transakcí sice takové konto stačí a sazba jedna setina procenta zákazníka už ani nerozčiluje, ale dívat se na běžný účet jako na výhodný způsob uložení volných prostředků jistě nelze.

Naštěstí existují i jiné možnosti, které jsou ohledně úrokových sazeb podstatně velkorysejší. Konkrétně jde o spořicí účty a termínované vklady. Jak už název napovídá, ty první jsou určeny pro finanční prostředky, které člověku takříkajíc přebývají. Nepotřebuje je k zajištění živobytí, a můžete je proto odkládat. Hlavní výhodou je dobrá likvidita: majitel má k penězům stejně pohodlný přístup jako v případě běžného účtu.

Úspory a inflace

To však neznamená, že banka se nebude alespoň trochu snažit o to, abyste i tento účet používali k pokrytí běžných výdajů. Myšlenku nahradit běžný účet s úrokovou sazbou „nula nula nic" spořicím účtem se sazbou několikanásobně vyšší ovšem rovnou zavrhněte.

Chuť platit běžné výdaje z takového účtu majitele přejde ve chvíli, kdy zjistí, kolik mu banka účtuje za odchozí platby. A aby bylo od začátku jasné, že na spořicí účet patří peníze „navíc", které zbudou po zaplacení všech nutných či běžných výdajů, většina bank k němu nevydává platební kartu.

Spořicí účet však je ideálním nástrojem ke střádání prostředků, které občas využijete třeba k jednorázovým větším nákupům, na úhradu dovolené nebo koupi auta.

V případě termínovaných vkladů by úrokové sazby měly být ještě lepší. Rozdíly mezi jednotlivými bankami a záložnami jsou však veliké, takže se může stát, že termínovaný vklad v jedné instituci bude úročen méně než spořicí účet v jiné instituci.

Na termínovaném vkladu pak příliš nevyděláte, a navíc budou vaše úspory vázané.

Aby zájemce dostal co nejlepší úrok, měl by se spíše poohlédnout u bankovních nováčků než u zavedených, velkých bank. Například J&T Banka, patřící mezi ty menší, úročí vklady ponechané na účtu po dobu dvou let sazbou 3,5 procenta, což je vysoko nad průměrem.

„Menší" banky musí totiž o zákazníky mnohem víc bojovat, a jsou proto ochotny nabídnout lepší podmínky.

Bezpečnost vkladů

Je jasné, že čím déle si můžete dovolit ponechat úspory na termínovaném účtu (týdny, měsíce či dokonce roky), tím lepší úrokovou sazbu dotyčná instituce zpravidla nabídne. Pokud však majitel vybere peníze předčasně, přichází o zhodnocení, protože banka takový postup penalizuje.

U termínovaných vkladů také platí, že čím vyšší vklad, tím vyšší úrok ovšem jen u instituce, která používá progresivní úrokovou sazbu.

Pro výběr vhodného druhu účtu je tedy nutné zvážit několik okolností. Předně jde o to, jakou částku chcete uložit a jaké časové období se bez ní obejdete. Dále se zajímejte o úrok a poplatky.

Důležitým kritériem je rovněž míra inflace ta by měla být nižší než úroková sazba na účtu. Je dobré vědět i to, že díky povinnému pojištění vkladů má každý jistotu bezpečně uložených peněz až do výše 100 000 eur, pochopitelně v přepočtu.

Pro toho, kdo nechce investovat do fondů, jsou účty zaměřené na spoření stejně jako termínované vklady tím nejlepším způsobem uložení volných peněz.

JIŘÍ PATÁK
Autor je ředitelem portálu www.chytryhonza.cz.