Jak se v nabídkách vyznat a nenechat se napálit? Faktury za elektřinu a plyn obsahují vždy regulovanou a neregulovanou část. Výši regulovaných poplatků určuje Energetický regulační úřad (ERÚ), druhou, tedy neregulovanou část konečných cen, určují dodavatelé.

Developerský projekt Bydlení Šantova vyrůstá v sousedství historického jádra Olomouce a zahrnuje celkem 256 bytových jednotek
Délka stavebního řízení v Česku je neúnosná. Zkrátíme ho na rok, říká náměstkyně

Zjednodušeně řečeno – s regulovanou částí ceny váš dodavatel energií nic udělat nemůže, tu mu „předepíše“ ERÚ. Naopak neregulovanou část ceny ovlivnit může, a právě tady se odehrává konkurenční boj mezi jednotlivými firmami.

A teď pozor! Někteří dodavatelé se chlubí tím, že „jejich zákazníci zaplatí za elektřinu jen o 10 procent více“. Mají ale na mysli celkovou cenu, která se zprůměruje s regulovanou složkou, a tím se na první pohled sníží.

Jen na cenu se nedívejte

Nárůst ceny té části elektřiny, kterou takový dodavatel může skutečně ovlivnit, ale může být vyšší než u seriózního dodavatele, který poctivě ohlásí zákazníkům, že třeba „neregulovanou část ceny zvedne o 20 procent“. Někdy tedy 10 procent může být víc než 20… Jen na cenu se ale nedívejte.

„Finanční úspora, kterou můžete s novým dodavatelem získat, je důležitá, ale rozhodně by to nemělo být jediné kritérium. Neméně podstatné je rovněž se podívat, zda vámi vybraná společnost je spolehlivá a stabilní, má dobrý a dostupný zákaznický servis a nabízí i další služby, které vám mohou pomoci s dalšími úsporami,“ radí Libor Holub, obchodní ředitel společnosti Bohemia Energy. 

Česká pošta. Ilustrační foto
Česká pošta zvýší mzdy o deset procent, sníží ale počet manažerů