Neratovická nemocnice Almeda, která se letos ocitla ve finanční krizi, nemusí platit pololetní nájemné. Ušetří více než tři čtvrtě milionu korun.

Rozhodli o tom na posledním zasedání zastupitelé města. Mají ale jednu podmínku: peníze nebudou požadovat pouze v případě, že nemocnice doloží plnění nájemní smlouvy. Jde jim zejména o zachování všech tří důležitých oddělení – interny, gynekologie s porodnicí a chirurgie.

Ředitelka nemocnice Ivana Danešová přitom žádala město o prominutí nájemného za celý rok. Neblahou situaci v nemocnici vysvětlila tím, že do hospodaření zásadním způsobem zasáhly pojišťovny, které vypověděly některé typy smluv a u jiných smluv zase významně snížily ohodnocení. „V rámci nemocnice samozřejmě hledáme úsporná řešení, v posledních dvou měsících došlo i na snížení mezd zaměstnancům, a to bez rozdílu funkcí,“ připomněla ředitelka.

Starosta Neratovic Miroslav Lid s požadavkem nemocnice nesouhlasil. Navrhl odložit splátku nájemného na konec roku. „Dosud jsem nezískal žádnou z odpovědí na otázky, týkající se hospodaření společností Mediterra a Vamed, které nemocnici vlastní. Vím, že situace nemocnice není jednoduchá, ale my v současné době nemáme žádné jistoty, jak to bude dál, zejména v oboru chirurgie,“ řekl Lid.

Narazil tím na palčivé problémy nemocnice, která se potýká s nedostatkem lékařů na chirurgickém oddělení. Ta souvisí i s nedávným odchodem primáře.

Ivana Danešová: Nemocnice nekončí, kdo říká opak, lže

„Nového primáře hledáme. Chirurgické oddělení plní své povinnosti díky mnoha externím pracovníkům, kteří sem dojíždějí z celého Středočeského kraje, svoje závazky vůči pacientům plníme,“ reagovala na slova starosty Ivana Danešová.

Ta také rezolutně popřela, že by nemocnice spěla k zániku, jak o tom spekulují obyvatelé města a především personál nemocnice. „Je to naprostý nesmysl. Jestli někdo říká, že v nemocnici nějaké oddělení či ambulance končí, lže,“ dodala ředitelka.

Vedení nemocnice se upíná ke druhé polovině tohoto roku, ve kterém počítá s řešením finanční situace. Přispět k tomu má i rozšíření nového oddělení a ambulance. V nemocnici bude otevřena ambulance paliativní péče a léčby bolestí a oddělení dětské gynekologie.

Nepříznivé finanční podmínky nemocnice se promítly také do vztahů mezi zaměstnanci nemocnice a jejím managementem. Právě kvůli snižování platů vyhlásila před měsícem tamní odborová organizace stávkovou pohotovost. Podle informací Deníku přišel každý zaměstnanec asi o tisíc korun.

Potvrdila to jedna ze zdravotních sester, která si nepřála být jmenována. „První měsíc nám strhli osm set korun z osobního ohodnocení, druhý měsíc z motivačního ohodnocení. Bude to tak prý pokračovat až do odvolání,“ uvedla.

Mezi vedením a personálem panuje velké napětí. Hospodaření nemocnice je podle nich neprůhledné. „Všechna oddělení vydělávají, nikdo z nás proto nechápe, jak je možné, že je nemocnice v minusu,“ vysvětlila pracovnice zdravotnického zařízení.

Na stejný problém poukázal i neratovický starosta. Společnosti Mediterra – Vamed provozují totiž obdobné nemocnice v Sedlčanech a Tanvaldu. „Holding funguje z jednoho měšce. Akciová společnost pravděpodobně přerozděluje zisky mezi všechny tři subjekty,“ konstatoval Lid.