Vozidla LRPV a RDV Gepard jsou určená pro speciální a výsadkové jednotky. Představují možnou náhradu vozidel Land Rover Defender Kajman a Kovboj z výzbroje české armády. Za vývoje militarizované platformy stojí plzeňská firma Dajbych.

Nástup vojáků v Afghánistánu před vojenským speciálem.
Češi v Afghánistánu už nebudou v první linii. Armáda změnila strategii

Vývojář terénních a speciálních vozidel s více než dvacetiletou tradicí navrhl vozy ve spolupráci s jihlavskou společností Optokon, kopřivnickou Tatrou a šternberskou Excalibur Army.

Česká synergie

Na vývoji se ale podílely i další české firmy. Optokon zajistil komunikační systémy, TDV vyvinula zbraňové konzole, držáky a lafety a EA dostala na starosti pancéřování a elektroinstalaci vozidel včetně systému Blackout. Počítá se i se sanitní verzí, na které by se podílely firmy MedTec a Karbox.

Vozidla by měla nabídnout vysoký stupeň mobility a zároveň velkou užitečnou hmotnost a dostatečný vnitřní prostor pro převoz až šesti osob včetně potřebné výstroje a výzbroje. Palebnou sílu obstarává těžkým kulometem ráže 12,7 mm a až pět lehkými kulometů ráže 7,62 mm nebo protitankové zbraněmi a minomet.

Kolový obrněný transportér Titus na podvozku Tatra 6x6.
Obrněnce Titus dodá Eldis Pardubice. Tatra nedostala bezpečnostní prověrku

Gepard je osazen nejmodernějšími komunikačními systémy a nejvyšší stupněm balistické ochrany posádky. Vůz je vybaven osmiválcovým vznětovým motorem o výkonu 189 kW a je schopen táhnout bržděný přívěs až do hmotnosti 3,5 t.

Náhrada Kovboje

Druhý vůz je ekvivalentem typu Land Rover Defender 110 Kovboj používaného u českých výsadkových jednotek. Disponuje vysokou průjezdností v nejtěžším terénu a díky stejnému osmiválcovému motoru i vysokou maximální rychlostí. Je tak vhodný pro rychlé nasazení.

Díky terénním schopnostem a velké variabilitě jsou vozy Toyota Land Cruiser řady 70 používány po celém světě v armádách, záchranných složkách, těžařství, zemědělství, jako expediční vozidla a slouží jako platforma pro širokou škálu armádních i civilních přestaveb. Velkou předností těchto vozidel je tak dostupnost servisní sítě i náhradních dílů po celém světě.

Ilustrační foto
Obrana opět nakupuje. Uzavřela smlouvu na 80 aut pro chemiky za pět miliard