Asi je to přirozené. Je léto a jsme jen lidé. Na ceny energie pro domácnosti teď nikdo příliš nemyslí, vždyť do začátku topné sezony nějaký ten týden ještě zbývá.

Na rozhodnutí o zásadnější modernizaci topného systému „ještě letos" je už možná pozdě, ale navzdory tomu existuje řada dílčích možností přinášejících podobný efekt, které lze stihnout i bez velkých plánů.

I MALÁ RYBA JE RYBA

Spotřeba energie v domácnostech se skokově zvyšuje s příchodem chladnějších dnů. Na vytápění pak připadá 56 procent všech nákladů na energie. Je tedy nasnadě, že investice do úspornějšího systému vytápění má přímý dopad na rodinnou kapsu. „Například jednoduchou výměnou starého litinového radiátoru za nový deskový lze ročně ušetřit dvacet až třicet procent nákladů," říká Kateřina Knihová ze společnosti Korado. Radiátory jsou důležitou součástí topného systému, ale mnoho lidí je při rekonstrukci opomíjí. Výměna je přitom otázkou několika hodin.

ZBYTEČNĚ NEPŘETÁPĚJTE

Jeden z důvodů zmíněné úspornosti je podle Kateřiny Knihové ten, že moderní topná tělesa pracují s teplotou vody v rozmezí 40 až 50° C, zatímco starší jsou konstruovány na teplotu vyšší. Moderní typy lze navíc kombinovat se všemi zdroji tepla.

Náklady na topení se pochopitelně liší podle toho, zda se jedná o byt nebo domek. Mnohé rysy jsou však společné. Docílit úspory bez velikých investicí lze například dobrou regulací. Platí jednoduché: nepřetápět!

Ideální teplota v obytném pokoji se pohybuje mezi 20 a 22°C, v ložnici může být ještě o něco nižší. K tomu slouží termoregulační ventily na každém topném tělese. Nárůst teploty v pokoji 
o jeden stupeň zvyšuje spotřebu energie asi o šest pro-cent. Proto je užitečné teplotu na noc snižovat. Ne však vypínat, aby se místnost úplně nevychladila.

Ušetřit se dá také tím, že dovolíte teplu, aby se volně šířilo. Odstraňte nábytek před topným tělesem nebo odhrňte dlouhý závěs. Tím se prostory prohřejí, aniž by bylo nutné zvyšovat intenzitu topení. Ani v tomto případě není nutná žádná investice, stačí zdravý úsudek. Plánovat můžete ostat-ně i teď, v létě.

Jak známo, nejvíce tepla uniká přes okna, proto při jejich výměně není radno váhat. Ovšem ani když jste výměnu letos nestihli, nezoufejte. Vlastnosti stávajících oken se dají zlepšit instalací profilového těsnění. Na skla pak můžete použít speciální fólie, jež posilují tepelně-izolační vlastnosti. Je to ovšem jen dočasné řešení, výměna v dalších letech vás stejně nemine.

A co vás napadá při hospodaření s vodou? Snad to, že i když padá zdánlivě
z nebe, už dávno není zadarmo? Proto přemýšlejte.
Nejméně ekonomické je koupání ve vaně. Menší vana spořádá asi sto litrů vody, větší i dvakrát tolik. Ušetřit je možné instalací sprchového koutu. Při sprchování dosahuje spotřeba vody 30 – 50 litrů. Toto množství můžete dále snížit instalací úsporné hlavice.
A v případě, že doma máte ještě klasické kohoutky, je čas myslet na baterii pákovou či bezdotykovou. Úspora tkví v rychlém nastavení požadované teploty. Bezdotyková baterie pustí navíc jen tolik vody, kolik potřebujete.

ZASTARALÉ ZÁCHODY

Neekonomické je zatím 
i záchodové splachování. „V rodinném rozpočtu se dá výrazně ušetřit používáním toalet s takzvaným malým a velkým spláchnutím," uvádí k tomu manažerka společnosti Laufen CZ Ingrid Hejkalová a doplňuje: „Nejnovější výrobky nepotřebují na malé spláchnutí více než tři litry vody a na velké 4,5 litru. Za dvacet let je to pro čtyřčlennou rodinu 700 800 litrů spotřebované vody. Běžné toalety jsou vybaveny nádržkami o objemu šest a tří litrů, kde by spotřeba dosáhla 788 400 litrů. Rozdíl je tedy veliký."

Instalatéři potvrzují, že 
v českých koupelnách stále není výjimkou narazit na toalety s rezervoárem pro jediný splach v objemu devět litrů. „Takové nesmyslné plýtvání penězi a hlavně vodou je alarmující," říká Ingrid Hejkalová.

LED JAKO ŽROUT PENĚZ

Asi pětina spotřeby elektrického proudu připadá na osvětlení. Vyměňte tedy klasické žárovky za úsporné. Při výměně žárovky s výkonem 75 W žárovky za moderní s výkonem 15 W ušetříte při třech hodinách svícení denně asi tři sta korun za rok. Pokud je vyměníte všechny, jde o tisíce.

Energeticky nejnáročnějším spotřebičem v domácnosti je lednička. Spolu 
s mrazničkou může být zodpovědná za další pětinu spotřebovaného proudu. Na-stavte proto správnou teplotu vnitřku a pravidelně jej odmrazujte. Pět milimetrů ledu na stěnách představuje o třicet procent více nákladů na provoz.

Pro zvětšení klikněte na obrázek!

Korunka ke korunceZdroj: Deník

Ano, začnu spořit. Ale až zítra

Ne, lenost to vždy není. Tak zní jeden ze závěrů průzkumu o tom, proč lidé odkládají řešení důležitých problémů.

Zkušenosti s odkládáním důležitých rozhodnutí „na zítra" má asi každý. Někdo odkládá hubnutí, jiný svatbu, další uzavření pojistky. Podle psychiatra Jana Cimického při hodnocení takových projevů přijde na to, jaké jsou přesné motivy 
a o kterou oblast života se jedná. Je nasnadě, že pokud jde o finanční otázky, na každý záměr často jednoduše nezbývá peněz, a protože košile je bližší než kabát, přednost dostávají neodkladné výdaje.

Ovšem častým důvodem odkladu – až ve třetině případů – je také pohodlnost 
a nedostatek vůle. Vyplývá to z nového průzkumu, kte-rý agentura Stem/Mark vypracovala pro banku Cetelem. Odpovídalo tisíc osob.

Nedostatek vůle sehrává roli i při tvorbě finančních rezerv určených pro nenadálé situace. Podle ekonomů by lidé měli mít stranou částku pokrývající potřeby na šest měsíců.

„Tři pětiny z těch, kteří přiznávají, že tvorbu finanční rezervy odkládají, uvedli, že šetřit nezačnou ani v následujícím roce. Desetina populace se k tomu chystá už minimálně dva roky," říká mluvčí zmíněné banky Barbora Minksová.

ÚČTENKY V OBÁLCE

U řady jedinců jde také 
o špatné hospodaření. Měsíční výdaje eviduje 58 procent domácností, ale z toho dvě třetiny jen část položek. Nejčastěji si schovávají účtenky, nebo si zapisují výdaje do žákovského sešitu či do počítače. Pětina si tiskne výpisy z internetového bankovnictví.

„Zaznamenávání výdajů je cenné. Samo o sobě ovšem neříká, zda je možné někde ušetřit. Jinými slovy domácnost zjistí, že neutrácí více, než vydělává, ale neznamená to, že má optimální rozpočet," uvádí Barbora Minksová.

Poměrně zarážející je fakt, že lidé si často nešetří ani na důchod. K tomu, že začátek spoření na stáří stále oddalují, se v průzkumu přiznalo 16 procent respondentů, další si však potřebu šetřit na důchod ani neuvědomují. Podobně mnozí dobře vědí, že by se měli pojistit, ale věc oddalují.

S nedostatečnou finanční gramotností přitom souvisí fakt, že řada lidí neumí posoudit, kdy si vzít úvěr 
a kdy ne. Čtvrtina dotázaných odkládá na neurčito rekonstrukci bydlení či pořízení lepšího vybavení bytu, třetina by se chtěla přestěhovat a sedm procent zamýšlí pořídit si novou nemovitost. Každý desátý odkládá koupi automobilu.

„Pokud chybí finance, často je nutné plány odložit. Pokud však měsíční rozpočet umožňuje bez problémů splácet úvěr, kterým by se financoval dlouhodobý 
a smysluplný projekt, jako je například rekonstrukce anebo lepší vybavení domácnosti, když to staré už dosluhuje, je zvážení úvěru na místě. Podobně jako při koupi nemovitosti na hypotéku," říká Barbora Minksová.

KDYŽ CHYBÍ DISCIPLÍNA

Odkládání pracovních úkolů a povinností na později přiznávají tři pětiny zaměstnaných osob. Jak vyplynulo ze zmíněného průzkumu, hlavním problémem není, že by daný úkol byl snad nad jejich síly. Vedle přepracovanosti je totiž nejčastějším důvodem slabá motivace i vůle. Vyřizování soukromých záležitostí 
v pracovní době přiznalo 
36 procent respondentů, 
23 procent si čte zprávy na internetu a téměř pětina zaměstnanců se místo práce věnuje sociálním sítím.

To, že člověk někdy odkládá důležitá rozhodnutí na později, je podle lékaře Jana Cimického normální. Dodejme však, že je to minimálně důvod k úvahám o životních postojích. Ze
jména pokud člověk odkládá splnění osobních přání 
a rozhodnutí, která vedou 
k vlastnímu rozvoji.

Pro zvětšení klikněte na obrázek!

Co lidé odkládají na pozdějiZdroj: Deník