Při hovoru s polanci německého spolkového sněmu Merkelová uvedla, že obě strany zůstávají v obchodním sporu už od Trumpova rozhodnutí uvalit cla na dovoz hliníku a oceli. "Je potřeba zabránit tomu, aby tento konflikt přerostl ve skutečnou obchodní válku," prohlásila Merkelová s tím, že to bude vyžadovat vstřícné kroky obou stran. Informuje o tom agentura AFP. 

Ilustrační foto
Německý obchod s důrazem na export je hrozbou pro ostatní země, říká ekonom

Trump v neděli obvinil Evropskou unii, že je po obchodní stránce "možná stejně špatná jako Čína", a znovu zdůraznil, že vážně zvažuje zavedení dovozní daně ve výši 20 procent na automobily pocházející z unie. Evropská unie pro změnu už předtím uvalila cla na ikonické americké výrobky prodávané na evropském trhu, jako je bourbon, džíny a motocykly Harley-Davidson, což byla její symbolická odpověď na americké tarify týkající se kovů. 

Ve sporu jde o to, že Trump viní EU a zejména hospodářsky silné Německo z masivního obchodního přebytku vůči USA. Merkelová ale prohlašuje, že výpočty amerického prezidenta jsou zkreslené, protože zahrnují pouze zboží, ale ne služby.

"Pokud se zaměříte i na služby, zejména pak na oblast digitálních služeb, dostanete úplně jinou obchodní bilanci, kde budou naopak Spojené státy vykazovat přebytek vůči Evropské unii. Počítat pouze zboží a ignorovat služby už je téměř staromódní," poznamenala německá kancléřka.

Donald Trump
Evropa hrozí Trumpovi: Za cla na dovoz automobilů bude následovat tvrdá odveta

Merkelová už dříve vyjádřila svou podporu zavedení tříprocentní digitální daně, kterou by platily nadnárodní společnosti jako Amazon, Facebook nebo Google. Ty čelí stále se stupňující kritice, že daně, které v Evropě odvádějí, zdaleka neodpovídají příjmům, jež na tomto trhu generují. Unie je ale v otázce zavedení digitální daně rozdělená, protože některé země včetně Lucemburska a Irska se obávají toho, aby to nevedlo k úplnému odchodu amerických technologických firem z evropského trhu.