Pracovní trh nadále ovlivňují sezonní práce, které jsou v plném proudu především ve stavebnictví, v gastronomii, cestovním ruchu, zemědělství a zahradnictví, ale také v lesnictví, rybářství, lázeňství či těžbě, uvedl ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon. „S příchodem letního počasí se v menší míře objevují v evidenci Úřadu práce ČR nabídky letních brigád. Zaměstnavatelé ale většinou hledají krátkodobé pracovníky prostřednictvím inzerce, pracovních portálů, sociálních sítí nebo přes své stálé zaměstnance,“ dodal.

Sezonní činnosti poběží podle Najmona také v dalších měsících a nezaměstnanost by tak mohla ještě dále klesat. „Vše se ale také bude odvíjet od průběhu válečného konfliktu na Ukrajině, počtu nově evidovaných uchazečů o zaměstnání z řad občanů Ukrajiny a v neposlední řadě dopadů energetické krize na zaměstnavatele,“ podotkl.

Rodina a finance - Ilustrační foto
Pět tisíc každému dítěti? Experti kritizují věkovou hranici i plošné rozdávání

Podle dostupných zdrojů získalo práci v ČR od ruského napadení Ukrajiny celkem 68 885 tamních občanů, aktuálně ke konci května v ČR pracovalo 56 388 Ukrajinců s udělenou dočasnou ochranou. Nejvíce z nich v Plzeňském a Středočeském kraji a v Praze. Nejčastěji pracují jako montážní dělníci, pomocníci ve stavebnictví, ve výrobě, v dopravě, případně si našli sezonní práci.

Podle Najmona nadále platí, že do ČR přicházejí především ženy. „Což v praxi znamená, že většinou vykonávají fyzicky nenáročné činnosti. Navíc dávají přednost krátkodobým pracovním příležitostem a s ohledem na děti také práci na jednu směnu,“ dodal.

Nejvíce lidí bez práce je na Karvinsku 

Nejnižší nezaměstnanost zůstala v květnu v Pardubickém kraji, bez práce tam bylo 2,1 procenta lidí. Nejvyšší je nadále podíl lidí bez práce v Ústeckém kraji s 5,1 procenta. Meziročně se situace nejvíce změnila v Karlovarském kraji, kde nezaměstnanost klesla na 3,8 procenta z loňských květnových 5,7 procenta.

Mezi okresy je nejvyšší podíl lidí bez práce 8,2 procenta na Karvinsku. Na Mostecku činí 6,6 procenta, na Chomutovsku 6,2 procenta a na Bruntálsku 5,6 procenta. Nejnižší nezaměstnanost 1,1 procenta má okres Praha-východ, na 1,5 procenta je v okresech Pelhřimov a Praha-západ.

Na jedno volné pracovní místo připadá v ČR v průměru 0,7 uchazeče. Na Karvinsku je to 9,7 uchazeče, naopak v okrese Praha-východ je to jen 0,1 uchazeče.

Ilustrační foto
Dopady vysoké inflace. Průměrná mzda reálně klesla o 3,6 procenta

Bez práce byli v květnu nadále nejčastěji lidé s nižší kvalifikací, především s vyučením bez maturity a se základním vzděláním. Průměrný věk nezaměstnaných byl 43,8 roku, zatímco loni ve stejném měsíci to bylo 43,1 roku. Déle než rok bez práce bylo v květnu 33,7 procenta uchazečů, před rokem byl tento podíl 31,4 procenta. Důvodem nárůstu je podle Úřadu práce ČR zejména ekonomická krize způsobená epidemií covidu-19.

Zaměstnavatelé mají nyní zájem hlavně o stavební a montážní dělníky, obsluhu vysokozdvižných vozíků, řidiče nákladních aut a tahačů, uklízeče a kuchaře. Nejvyšší poptávka po nových zaměstnancích je v Praze, kde je v nabídce 88 625 volných míst.