"Čísla jsou stále velmi slušná. Nicméně to neznamená, že se můžeme předčasně radovat… Příští týdny ukážou, do jaké míry může počet nezaměstnaných narůst. Největší přelom očekáváme na konci měsíce května a na začátku června," uvedla ministryně.

Výdej pizzy v restauraci v Olomouci
Stát bude dotovat nájem všem, které postihla vládní opatření, uvedl Havlíček

Podle ní na úřad práce zamířili v dubnu nejčastěji pracovníci služeb, a to z oboru stravování, obchodu, hotelnictví, nákladní dopravy a zprostředkování služeb. Nezaměstnanost se meziměsíčně zvýšila ve všech 77 okresech. Největší nárůst zaznamenal úřad práce v okrese Cheb, a to o 53 procent. V okrese Praha-východ byl přírůstek 36 procent. Volných míst ubylo v dubnu ve srovnání s předchozím měsícem o víc než 9500. V březnu jich bylo 342 287, v dubnu pak 332 748.

Některé firmy plánují propouštění

Maláčová uvedla, že některé firmy plánují hromadné propouštění. Ve druhém pololetí by mohla skončit v práci až tisícovka zaměstnanců Sokolovské uhelné a podobný plán je i ve společnosti ACG, uvedla ministryně.

Podporu v nezaměstnanosti minulý měsíc dostávalo 92.898 uchazečů o zaměstnání, tedy zhruba 37 procent. Šéfka resortu práce už dřív řekla, že pokud by nezaměstnanost v Česku skokově rostla, navrhla by případné navýšení podpor.

Ilustrační foto.
Výrobce autobusů Iveco v Mýtě obnovil provoz. Nevyráběl od konce března

Ministerstvo práce v podkladech ke kurzarbeitovému programu Antivirus uvedlo, že očekává případné zvýšení nezaměstnanosti kvůli koronavirové krizi zhruba až o pět procentních bodů. Ekonomické dopady budou podle resortu záviset na tom, kolik lidí skutečně bude bez práce a na jak dlouho. Při půlročním navýšení nezaměstnanosti o pět procentních bodů by státní rozpočet na daních, odvodech a vyplacených podporách přišel o 44 miliard korun, spočítalo ministerstvo.