„Trh práce nadále ovlivňuje dobrá kondice české ekonomiky a sezonní práce,“ konstatuje mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková. Nezaměstnaných, kteří jsou evidováni na „pracáku“, je tak téměř o polovinu méně než míst, kde mohou najít uplatnění.

Ilustrační foto
Pracovních sil ubývá. Zlínský kraj chce přilákat cizince

„Zájem o nové zaměstnance neutuchá, a to i navzdory faktu, že v ekonomice pracuje rekordní počet místních a vlastně i zahraničních pracovníků,“ konstatuje analytik ČSOB Petr Dufek. Například ve stavebnictví, které zažívá boom díky veřejným i soukromým zakázkám, se podle Dufka nedostatek zaměstnanců stal hlavní překážkou pro další zrychlení výstavby.

„Nemění se přitom ani struktura nabízených volných míst,“ dodává. Na prvních třech příčkách jsou to desítky tisíc pozic pro montážní dělníky, pomocné dělníky ve stavebnictví a samozřejmě i řemeslníky.

Bude hůř

Nezaměstnanost se podle ekonomů ještě nějaký čas bude držet na rekordně nízkých číslech a v průběhu následujících měsíců dokonce ještě poklesne. To se ovšem už příští rok může změnit. Německá průmyslová výroba, od jejíhož stavu se odráží i stav českého hospodářství, už dva měsíce klesá.

Ilustrační snímek.
Ministerstvo navrhuje růst minimální mzdy o 1350 korun a platů o 5,2 procenta

Důvodem jsou obchodním spory ve světě či nejistota související s plánovaným odchodem Británie z Evropské unie. „Čísla z průmyslu ukazují, že počty zaměstnanců v tomto sektoru již od začátku roku klesají,“ varuje Eliška Jelínková z Raiffeisenbank.

Podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška by se měla v příštím roce nezaměstnanost už opět zvyšovat. Zatím ovšem nijak dramaticky.