Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Zatím se tak potvrzují předpoklady, že navzdory mizerné situaci české ekonomiky se ani během osmého měsíce roku nedá čekat prudký nárůst nezaměstnaných.

Vliv Antiviru

Důvodem jsou jednak sezonní práce například ve stavebnictví nebo zemědělství. I když v jiných letech bývá jejich vliv díky turistické sezoně vyšší. To se ale letos neděje. Tím dalším jsou pak různé podpůrné programy ze strany státu.

Především pak programu Antivirus. V jeho rámci dostávají firmy, které musely kvůli koronaviru uzavřít provoz nebo nechaly v důsledku „nouzových“ opatření zaměstnance doma, od státu peníze na náhradu mzdy.

Epidemiolog Roman Prymula
Roman Prymula: Roušky nejsou politická záležitost. Míru rizika snižují čtyřikrát

Antivirus ovšem koncem srpna skončí a prozatím nebyl – přes hlasité proklamace vládních činitelů – alespoň v nějaké formě prodloužen. „Paní ministryně Jana Maláčová (ČSSD) prosazuje jeho pokračování do konce tohoto roku, o čemž by se mělo jednat na nejbližší koaliční radě po vládních prázdninách,“ sdělil Deníku Vladimír Dostálek z tiskového odboru ministerstva práce a sociálních věcí.

Kdy přesně se ale o prodloužení rozhodne, ne-upřesnil. „Na program by měl navazovat takzvaný kurzarbeit, na jehož finální podobě MPSV aktuálně pracuje,“ dodal pouze s tím, že tento nástroj by měl začít fungovat od ledna příštího roku. Ale musí jej ještě schválit sněmovna.

Konec živností

Ani prodloužení Antiviru ale nemá podle ekonomů šanci Česko na podzim před prudkým zvýšením nezaměstnanosti zachránit. Podle různých odhadů by na Úřadu práce mělo v jednu chvíli být registrováno až půl milionu lidí bez práce. V současnosti ještě řadě z nich dobíhají výpovědní lhůty. Dopad bude mít i ukončování živností. Podle společnosti Bisnode přestalo v prvním pololetí podnikat 50 tisíc lidí. „Podnikání tak přerušilo nejvíce živnostníků za poslední tři roky,“ říká její analytička Petra Štěpánová.