Situace podle úřadu odpovídá dlouhodobému vývoji na pracovním trhu i ročnímu období. Zároveň jde ale o nejnižší hodnotu od června 1997, kdy bylo bez práce 202 562 lidí. 

"V plném proudu jsou už i sezonní práce, především ve stavebnictví, v gastronomii a cestovním ruchu, zemědělství, zahradnictví, lesnictví, lázeňství či těžbě. V dubnu také už naplno běží veřejně prospěšné práce, v jejichž rámci probíhají jarní úklidy veřejných prostranství," sdělila generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková. "V následujících měsících by mohla nezaměstnanost ještě mírně klesat," doplnila.

Pokles nezaměstnanosti mírně předčil odhady odborníků oslovených ČTK, kteří očekávali snížení na 2,8 procenta. Počet uchazečů o práci v evidenci pracovních úřadů klesl v dubnu oproti březnu o více než 17 tisíc, a ve srovnání s loňským dubnem dokonce o skoro 33 tisíc. Ze zhruba 210 tisíc lidí bez práce byla naprostá většina - přes 188 tisíc - takzvaně dosažitelná, tedy schopna okamžitě nastoupit do práce.

Nárůst počtu volných míst byl na rozdíl od změn počtu nezaměstnaných jen velmi mírný. V dubnu přibylo míst oproti březnovým 339 331 jen přibližně o šest stovek. Zaměstnavatelé mají podle úřadu nadále zájem hlavně o pracovníky v technických a dělnických oborech. Na většinu z volných míst nabízených v dubnu byli ochotni přijímat i cizince.

Nezaměstnanost klesla ve všech krajích

Nezaměstnanost klesla v dubnu ve všech krajích republiky a v Praze stagnovala na 1,9 procenta. Nejnižší podíl nezaměstnaných měl Pardubický kraj s 1,8 procenta. Vystřídal tak Prahu, která si předtím dlouhodobě držela pozici regionu s nejmenší nezaměstnaností. Naopak největší podíl nezaměstnaných stále zůstává v Moravskoslezském kraji, kde dosáhl 4,4 procenta.

Z okresů byla v dubnu nejnižší nezaměstnanost stejně jako v březnu v Praze-východ, kde činila 1,1 procenta. Nejvyšší byla nadále na Karvinsku se 6,9 procenta. V okrese Praha-východ byl také nejmenší počet uchazečů o práci v poměru k počtu míst, protože na jedno volné místo připadalo pouze 0,1 uchazeče.

Stejný počet uchazečů na jedno místo byl v okresech Praha-západ, Tachov a Pardubice. Naopak nejvíce uchazečů na jedno místo bylo na Karvinsku, a to rovných pět.

Nezaměstnanost může v podle některých analytiků ještě prohloubit své minimum až na 2,5 procenta. Od letních měsíců by ale měla postupně mírně růst mimo jiné kvůli letnímu nástupu absolventů na trh práce. Nicméně v následujících měsících by měla nezaměstnanost zůstat pod třemi procenty, odhadují ekonomové.

Zpožděný makroekonomický ukazatel

"Míra nezaměstnanosti je v tuzemské ekonomice velmi nízká a příliš prostoru pro její další pokles již není k dispozici. Ve zbytku druhého čtvrtletí by míra nezaměstnanosti měla nicméně atakovat úroveň 2,5 procenta," uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč. Míra nezaměstnanosti poklesne až na nové historické minimum 2,5 procenta i podle analytika ČSOB Petra Dufka.

"V květnu vidíme šanci na ještě nižší podíl nezaměstnaných, a to 2,6 procenta. V následujících měsících pak půjde nezaměstnanost mírně nahoru v souladu se sezonními trendy, jejichž součástí bude příchod čerstvých absolventů škol na trh práce," uvedl i hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Ekonomka Komerční banky Monika Junicke upozornila, že podíl nezaměstnaných je v tuto chvíli již poblíž svého minima. "V letních měsících před příchodem absolventů na trh práce můžeme ještě očekávat jeho mírný pokles," uvedla.

Podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka již letos žádný výraznější pokles nezaměstnanosti očekávat nelze a během roku se podle něj zastaví i tvorba nových pracovních míst. Nicméně podíl nezaměstnaných se bude podle něj i nadále pohybovat v blízkosti historických minim pod třemi procenty.

Hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda upozornil, že je třeba mít na paměti, že míra nezaměstnanosti je zpožděný makroekonomický ukazatel. "A kvůli strnulosti trhu práce vykazuje nezaměstnanost příznivé výsledky i v době, kdy už mnohé jiné makroekonomické ukazatele, zejména ty předstihové zřetelně zachycují nadcházející útlum," uvedl.