"Poměrně dobrou kondici vykazují průmyslové podniky, a roste tak jejich zájem o nové pracovníky," sdělila mluvčí úřadu Kateřina Beránková. "Situaci na pracovním trhu ovlivňují kromě oživení ekonomiky také dobíhající sezonní práce, především ve stavebnictví, službách, gastronomii, hotelnictví, lesnictví, povrchových lomech a částečně ještě pořád i v zemědělství," doplnila.

Zaměstnavatelé měli podle ní největší zájem například o pracovníky v gastronomii či administrativě, ale v některých regionech třeba i o instruktory lyžování. Tradičně velká stále poptávka je po technických profesích napříč všemi obory - obráběče kovů, zámečníky, elektrikáře a další řemeslníky.

Zatím se podle hlavního ekonoma Roklen Lukáše Kovandy nepotvrzují předpovědi, že na sklonku roku nastane mírný růst míry nezaměstnanosti. To může být ovšem opět hlavně důsledek poměrně teplého počasí. "Celková ekonomická situace se i podle nejnovějších ukazatelů vyvíjí příznivě, byť s poněkud slabší dynamikou než v prvním pololetí, a stav trhu práce se odpovídajícím způsobem pozvolně zlepšuje," uvedl.

Již třetí měsíc po sobě je tak podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška letošní vývoj v počtu nezaměstnaných o 10.000 osob příznivější než před rokem. "Meziroční pokles počtu lidí bez práce se tak přiblížil 50.000, což už je změna, která má v ekonomice viditelné dopady do celkové soukromé spotřeby," uvedl. V prosinci a lednu půjde podle Sobíška nezaměstnanost nahoru kvůli sezónním trendům. Podíl nezaměstnaných by ale podle něj neměl překročit osm procent.

Nejvíce lidí bez práce je v Ústeckém kraji

V porovnání krajů měla jako obvykle nejnižší nezaměstnanost Praha, a to rovných pět procent. Naopak největší podíl lidí bez práce hlásil Ústecký kraj, kde nezaměstnanost dosáhla 10,4 procenta. Z okresů opět hlásily nejnižší nezaměstnanost Praha-východ s 3,3 procenta, Benešov s 3,9 a Rychnov nad Kněžnou 4,1 procenta. Podíl nezaměstnaných stejný nebo vyšší než republikový průměr vykázalo 34 okresů. Nejvyšší byla nezaměstnanost jako obvykle na Mostecku s 12,6 procenta, na Ústecku a Bruntálsku, kde shodně dosáhla 12,4 procenta, a na Karvinsku s 11,9 procenta.

Meziměsíční pokles nezaměstnanosti zaznamenalo celkem 50 okresů. Nejvýrazněji ubylo lidí bez práce na Benešovsku, a to o 3,3 procenta oproti říjnu. Naopak nárůst evidoval úřad práce ve 26 regionech, z toho největší na Jesenicku, kde nezaměstnaných přibylo o 6,4 procenta. Na jedno volné pracovní místo připadalo v celé republice 8,7 uchazeče. Nejvíce lidí připadalo na jedno místo na Karvinsku, a o 34,7.

V příštích měsících bude podle pracovního úřadu nezaměstnanost stagnovat, ale možná i mírně vzroste. "Tento vývoj je pro přelom roku charakteristický. Do evidence úřadu práce se hlásí sezonní pracovníci nebo například živnostníci, kteří dočasně přeruší svou činnost a obnoví ji s příchodem jarního počasí," uvedla mluvčí úřadu.