Gruntorád požaduje odstoupení ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL). Na podporu požadavku začal 17. listopadu u sídla vlády držet hladovku. Vedení ÚSTR se v pondělí Jurečky zastalo, podle něj se ministr problematikou dlouhodobě zabývá.

„Ústav pro studium totalitních režimů ve spolupráci s ministerstvem práce a sociálních věcí (MPSV) připravil zákon o snížení důchodů komunistickým prominentům a následně zaměstnanci ÚSTR připravili seznam osob, u nichž dojde ke snížení důchodů. A stejně tak je ÚSTR připraven podílet se ve spolupráci s MPSV na narovnání důchodů disidentům a jejich rodinným příslušníkům,“ stojí v pondělním vyjádření.

Někdejší disident a politický vězeň upozorňuje na nízké důchody odpůrců komunismu:

Hladovka před Úřadem vlády.
Někdejší disident v Praze drží hladovku. Chce upozornit na penze odpůrců režimu

ÚSTR uvedl, že „historickou křivdu“ u nízkých disidentských penzí je nutné napravit. „Chápeme rozhořčení disidentů a sdílíme je, pokládáme za smutné, že 34 let po Listopadu 1989, není tato křivda napravena,“ uvedl ústav.

Nízký důchod kvůli vězení či nucené emigraci

Za malými důchody odpůrců a odpůrkyň komunistického režimu bývá věznění, vynucená emigrace či nemožnost pracovat. Nemohli tak dostatečně dlouho platit odvody. Mnoho lidí také nesmělo působit ve své profesi a smělo vykonávat jen pomocné práce s malým výdělkem, který se pak promítl do nízké penze. Příplatky k důchodu pro odbojáře všichni nezískali.

Důchodový věk v Česku by se měl postupně dál zvyšovat nad 65 let podle doby dožití:

Žádost o předčasný důchod. Ilustrační foto
Penzijní reforma: Důchodový věk se zvýší dle dožití. Stanoví se minimální penze

Gruntorád uvedl, že loni spolu s dalšími disidenty a disidentkami kvůli tomu poslal dopis premiérovi Petru Fialovi (ODS). Získali odpověď, že mohou žádat o takzvané odstranění tvrdosti zákona, tedy o zmírnění podmínek a dopočítání penze. Jeden z disidentů žádost podal. Jurečka ji zamítl.

V sobotu před dvěma dny ministr po zahájení Gruntorádovy hladovky oznámil, že Česká správa sociálního zabezpečení disidentské penze znovu prověří a s posuzováním začne hned po víkendu.

Zdroj: Deník/Radek Cihla

Na jaře šéf resortu novinářům řekl, že jeho ministerstvo řešení chystá. Šéf ministerského odboru sociálního pojištění Tomáš Machanec tehdy uvedl, že by se na něm měl podílet ÚSTR, který by mohl disidentům a disidentkám vydávat osvědčení. O úpravě penze by při zmírnění tvrdosti zákona pak rozhodovala sociální správa. Dostala by od ministerstva návod postupu.

Životní úroveň se v ČR od sametové revoluce zdvojnásobila. Výdělky zaměstnanců jsou v průměru čtrnáctkrát vyšší:

Životní úroveň se v České republice od sametové revoluce zdvojnásobila. Ilustrační foto
Životní úroveň se v ČR od revoluce zdvojnásobila. Výdělky narostly čtrnáctkrát

Vedení ÚSTR se dnes Jurečky zastalo. „Mrzí nás, že je odpovědnost přesouvána na současného vicepremiéra a ministra práce a sociálních věcí, který se problematikou dlouhodobě zabývá a skutečně ji řeší,“ uvedl ústav ve vyjádření.

Poslanec ODS a někdejší ředitel ÚSTR Pavel Žáček na síti X uvedl, že také podporuje narovnání nízkých disidentských důchodů. Podle něj není problém v ministrovi, ale v „zavedeném úředním šimlu“ sociální správy.