Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

NKÚ: Ministerstvo průmyslu a obchodu má v účtech chyby za desítky miliard

Nejvyšší kontrolní úřad prověřil údaje závěrečného účtu státního rozpočtu ministerstva průmyslu a obchodu za rok 2015 a zjistil, že obsahuje nesrovnalosti. Například v účetní uzávěrce byly chyby za více než 25 miliard korun. Ministerstvo s výtkami nesouhlasí a tvrdí, že problém je spíše v rozdílu postupu obou úřadů.

24.7.2017 1
SDÍLEJ:

Ministerstvo průmyslu a obchodu v Praze. Ilustrační fotoFoto: Deník/Martin Divíšek

Kontroloři zjistili, že některé části závěrečného účtu nebyly úplné a informace neodpovídaly údajům ve finančních výkazech nebo v účetní závěrce za rok 2015. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) například neuvedlo hodnocení hospodárnosti, efektivnosti a účelnosti výdajů na úrovni kapitoly tak, jak to stanovují předpisy.

Objevovaly se zde chyby za více než 25 miliard korun, přičemž uživatelé účetní závěrky tak v řadě případů dostávají jinou informaci, než jakou by získali při zobrazení skutečnosti v souladu s účetními předpisy. "Účetní závěrka přitom musí být podle zákona o účetnictví sestavena tak, aby na jejím základě mohl její uživatel dělat ekonomická rozhodnutí," stojí ve zprávě NKÚ.

Podle ministerstva však pochybení vyplývají z rozporu mezi účetními postupy NKÚ a metodickým výkladem ministerstva financí, kterým se řídí ministerstvo průmyslu a obchodu. „Musím jednoznačně uvést, že výstupy této kontrolní akce nepovažujeme za relevantní. Na ministerstvu průmyslu se žádné finanční prostředky skutečně neztratily. Trvám na tom, že MPO vedlo své účetnictví správně a úplně a ve své účetní závěrce podávalo správné informace a postupovalo v souladu s metodickým výkladem Ministerstva financí,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček.

Podle MPO tak připadá 15 miliard na rozdílný výklad účetní legislativy. "S ministerstvem financí jsme opakovaně konzultovali spornou problematiku před i v průběhu kontroly. Na výsledky těchto konzultací jsme NKÚ upozornili jak při vlastní kontrole, tak i v odvolacím řízení. Kolegium NKÚ ale ve zdůvodnění zamítnutí námitky uvádí, že názor ministerstva financí nelze pokládat za právně závazný," dodal ministr Jiří Havlíček.

Při kontrole údajů předkládaných pro hodnocení plnění státního rozpočtu kontroloři zjistili nesprávnosti za 15,7 miliardy korun. Nejvýznamnější spočívala v chybném zatřídění dotací poskytnutých na obnovitelné zdroje energie. Ministerstvo je vykázalo jako výdaje na vlastní činnost ministerstva. Takto vykázaný číselný údaj tak podává jinou informaci, než jaká je zveřejněna v závěrečném účtu kapitoly. Nelze z něj zjistit, že jde o jeden z nástrojů řízení energetické politiky státu. Číselné údaje v této oblasti, která souvisí mimo jiné i s veřejnou podporou, jsou tak zatíženy uvedenou chybou.

Kontrola dále upozornila například na to, že ministerstvo hospodařilo s téměř stovkou milionů korun z Programu energetických úspor zcela mimo rozpočet a nakládalo s nimi bez zákonného zmocnění jen na základě smlouvy uzavřené s bankou.

Ministerstvo průmyslu a obchodu se však i nadále neztotožňuje s výkladem metodik NKÚ v některých oblastech účetnictví a například nepokládá pochybení v celkové hodnotě 4,2 miliardy korun z přílohy účetní uzávěrky, tj. účtování na podrozvahových účtech, za stejně závažné, jako pochybení na rozvahových a nákladových účtech. Dále zpochybňujeme částku 2,5 miliardy korun, která by měla být podle názoru NKÚ chybou ve vlastním účetnictví. Jedná se pouze o nepřesné vykázání údaje v přehledu o finančních tocích.

Autor: Andrea Gričová

24.7.2017 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Veřejné toalety na stanici metra Florenc. Ilustrační foto.
6

Záchody v metru se opraví, lidé za jejich použití zaplatí dvakrát více

Kateřina Perknerová.
1 49

Pohledem Kateřiny Perknerové: Restart ČSSD

Jizerská 50, chodci vs. řidiči, výcvik topičů a zpěvavé dračky: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 17. až 18. února 2018.

V týdnu bude přes den maximálně kolem nuly, pak se oteplí

Nadcházející čtyři týdny budou teplotně i srážkově průměrné až slabě podprůměrné. Maximální denní teploty postupně porostou, příští týden bude průměr ještě kolem nuly. Druhá polovina předpovídaného období bude teplejší. Nejvíce srážek očekávají meteorologové v posledním týdnu.

Olympijský festival v Ostravě by měla navštívit Eva Samková

VIDEO, FOTOGALERIE/ Druhý víkend Olympijského festivalu v Ostravě přinesl samé dobré zprávy!

Obce straší obří nárůst plateb za odpady, může stoupnout až čtyřnásobně

Výrazně připlatit si zřejmě budou muset obce za likvidaci odpadu. V budoucnu už jej totiž nebude možné uložit na skládkách, naproti tomu se má zvýšit míra recyklace.    

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT