Mezi dvacítku vyvolených her zařadila firma legendární bojovku Tekken 3 nebo kultovní RPG (z anglického role playing game - hra na hrdiny) Final Fantasy VII. Kompletní seznam her však společnost dosud nezveřejnila. Konzole bude podle Sony limitovanou edicí a k dostání bude od 3. prosince letošního roku, přesně 24 let od vydání prvního PlayStationu.

Na první pohled se PlayStation Classic od svého staršího sourozence liší zejména velikostí, bude totiž téměř o polovinu menší. Jinak je ale design konzole věrný originálu včetně oblíbeného ovladače, který ve své době neopsahoval dnes prakticky nepostradatelné analogové páčky. Cena by se měla pohybovat okolo 2200 korun.

Byznys na vlně nostalgie

Sony není první herní společností, která se rozhodla vytvořit miniaturní verzi jednoho ze svých prvních a zároveň nejúspěšnějších výrobků. Průkopníkem retro konzolí je firma Nintendo, vydavatel sérií jako Donkey Kong, Super Mario nebo Pokémon, které znají i lidé herním průmyslem nepolíbení.

V sérii Nintendo Classic Mini vydala zmenšené repliky konzolí NES z roku 1985 a SNES z roku 1990. Podle herní novinářky Chelly Ramananové se společnosti snaží zachytit nostalgickou vlnu 80. a 90. let, která je patrná v současné popové hudbě i televizních pořadech, jako je například seriál Stranger Things z produkce Netflixu.

„Mají prostě přesně to, co lidé od starých zařízení požadují. Na velkých neohrabaných tlačítkách je prostě něco okouzlujícího,“ myslí si novinářka. Nové konzole podle ní umožní mladé generaci hráčů poznat, jak se bavili jejich rodiče. „Herní průmysl se vyvíjí, takže musíme najít cestu jak zachovat historii pro další generace.“