„Zvýšená poptávka po noteboocích se projevila už na jaře a zesílila koncem léta, kdy se lidé začali připravovat na druhou vlnu práce z domu. Současné prodeje notebooků jsou v meziročním srovnání vyšší o 400 procent,“ uvedla například mluvčí společnosti Datart Eva Kočicová.

Výrazný nárůst zájmu o přenosné počítače v době pandemie potvrdili i další obchodníci. Třeba Alza ho pocítila kromě jiného na růstu počtu zákazníků, kteří si v tomto období od ní zařízení pronajali. „Jen během nouzového stavu si firmy pronajaly stovky přístrojů, hlavně notebooků pro home office,“ komentovala Alza na svém webu situaci v době první vlny šíření nákazy v Česku.

Kromě notebooků meziročně vzrostly také prodeje tiskáren, skenerů, tabletů a příslušenství k počítačům. „Extrémně vysoká poptávka je po webkamerách,“ uvedla za Datart Kočicová.

Boom zařízení pro práci a výuku doma bude podle prodejců pokračovat. Plyne to i z průzkumu zveřejněného firmou Microsoft. Zúčastněné společnosti se v něm shodly, že budoucnost je v kombinaci práce na dálku a z kanceláře.