Vyšší odbyt v dubnu 2016 zaznamenali takřka všichni výrobci aut, včetně největší evropské automobilky Volkswagen, která se potýká s následky emisního skandálu. Daří se i Škodě Auto.

Prodej nových osobních automobilů v EU roste už 32 měsíců

Počet nově registrovaných aut v dubnu stoupl na všech pěti hlavních automobilových trzích, nejvíce ve Španělsku a v Itálii, kde rostl dvoucifernými tempy. Podle výzkumné společnosti IHS Automotive prodeji v západní Evropě pomáhá přiměřeně dobrá nálada spotřebitelů či solidní zájem motoristů měnit ojetiny za nová auta.

Komu se daří nejlépe?

Z jednotlivých výrobců se dařilo především německým automobilkám Daimler a BMW či automobilové skupině Fiat Chrysler Automobiles (FCA). Daimler, který vyrábí luxusní auta Mercedes-Benz a miniauta Smart, zvýšil odbyt o více než 21 %. Skupina FCA zaznamenala nárůst o více než 14 %, její značce sportovně užitkových aut Jeep vzrostl odbyt v zemích osmadvacítky o více než 25 %.

Německý automobilový koncern Volkswagen zvýšil v zemích EU prodej meziročně o 5,4 %. Jeho podíl na unijním trhu ale klesl na 25,2 % z 26,1 % před rokem. Hlavní značce Volkswagen stoupl odbyt o 2,7 %. Mladoboleslavská Škoda Auto, která je také součástí koncernu, zvýšila prodej o 7,6 % na 57.078 vozidel.