„Škoda Octavia je pilířem prodejů naší značky,˝ říká předseda představenstva Škoda Winfried Vahland. „Vůz Octavia Combi díky své nabídce prostoru a maximální funkčnosti symbolizuje hodnoty značky Škoda a má na úspěchu řady Octavia velký podíl. V roce 2012 byla Octavia Combi nejprodávanějším vozem s karoserií kombi v Evropě. Model Octavia Combi 4×4 pak znovu potvrzuje vysokou kompetenci značky v oblasti vozů s pohonem všech kol," říká Vahland.

Ať už s pohonem předních nebo všech kol, nová Škoda Octavia Combi nabízí prostor a techniku vozu střední třídy za cenu kompaktního segmentu. Rozměry nového modelu výrazně narostly. Vůz přesvědčí také vynikajícím poměrem ceny a nabízené hodnoty. Ten je charakterizován vynikající nabídkou prostoru, ještě vyšší funkčností, nízkou spotřebou, moderními bezpečnostními a komfortními systémy, řadou "Simply Clever" prvků a dynamickým designem. Automobil je navíc až o 102 kg lehčí než předchozí model. Nová Octavia Combi 4×4 se může pochlubit systémem pohonu všech kol s nejnovější, pátou generací mezinápravové spojky Haldex.

Nová Škoda Octavia Combi není jen prostorná a funkční, ale také dobře vypadá. Šéfdesignér Škoda Auto Jozef Kabaň a jeho tým vytvořili model od základu nově. Nikdy předtím nepůsobila Octavia Combi na silnici tak dynamicky a zároveň nadčasově elegantně, nápaditě a suverénně jako třetí generace tohoto bestselleru. „S modelem Škoda Octavia Combi nabízíme prostor v jeho nejkrásnější podobě," říká Vahland.

Další etapa největší modelové ofenzívy ve své historii

S novou generací modelu Octavia Combi a Octavia Combi 4×4 zahájila Škoda další etapu největší modelové ofenzívy ve své historii. Oba modely mají pro růstové plány automobilky velký význam. Zhruba třetina všech vozů typu Škoda Octavia, prodaných za uplynulých 16 let, jde totiž na konto varianty kombi. Se 124 500 prodanými vozy v roce 2012 byla Octavia Combi třetím nejprodávanějším modelem Škoda na světě, hned za liftbackem Octavia a hatchbackem Fabia. V Evropě se v roce 2012 stala Octavia Combi nejprodávanějším vozem typu kombi, v Německu pak nejprodávanějším importovaným vozem vůbec.

K tomuto úspěchu významným způsobem přispěla také Octavia Combi 4×4. Téměř 20 % všech vozů Octavia Combi, které byly v roce 2012 na celém světě prodány, mělo poháněné obě nápravy. První Octavia s pohonem všech kol přitom na trh přišla již v roce 1999 a potvrzuje vysokou kompetenci značky v oblasti vozů s pohonem všech kol. Mimořádně oblíbená je Octavia Combi 4×4 v alpských zemích a Skandinávii. Například ve Švýcarsku se pro variantu 4×4 rozhoduje 55 % zákazníků modelu Octavia Combi, v Rakousku je to 41 % a v Norsku dokonce 61 %. Také ve Švédsku a Rusku více než třetina všech zákazníků modelu Octavia Combi volí variantu s pohonem všech kol.

Je zřejmé, že nová Octavia Combi hraje klíčovou roli v plánech značky Škoda na zvýšení jejího tržního podílu. „Octavia Combi a Octavia Combi 4×4 jsou fantastická auta. Nadchnou naše stávající zákazníky a osloví zákazníky nové," říká Werner Eichhorn, člen představenstva Škoda Auto za oblast prodeje a marketingu. Eichhorn vidí nové kombi řady Octavia jako „atraktivní volbu jak pro soukromou, tak i pro firemní klientelu."

Synonymum pro přepravní kapacitu

Nová Octavia Combi je podstatně větší než její předchůdkyně, přijíždí s velkorysou nabídkou prostoru pro cestující a jejich zavazadla. Vnější a vnitřní rozměry modelů Octavia Combi a Octavia Combi 4×4 jsou identické.

Automobil mezigeneračně vyrostl o 90 mm na délku (4,66 m), 45 mm na šířku (1,81 m bez vnějších zpětných zrcátek) a 108 mm v oblasti rozvoru. Výsledkem je maximální možná prostornost. Stejně jako model se stupňovitou zádí i kombi nadchne nabídkou místa v interiéru, jíž se řadí na špičku svého segmentu. V některých parametrech kombi svého již tak prostorného sourozence překonává.

Žádný jiný vůz této třídy nenabízí delší interiér a více místa před koleny cestujících na zadních sedadlech. Délka interiéru novinky mezigeneračně vzrostla o 33 mm na 1 782 mm. Prostor před koleny cestujících na zadních sedadlech vzrostl o 26 mm na 73 mm. Více místa je i nad hlavou na předních a zadních sedadlech (vpředu: 983 mm místo dosavadních 981 mm; vzadu: 995 mm namísto dosavadních 984 mm). Podstatně vzrostla také šířka ve výši loktů: vpředu na 1 454 mm (tj. + 39 mm), vzadu na 1 449 mm (tj. + 26 mm). Stejně tak došlo k optimalizaci šířky ve výši ramen: vpředu o 19 mm na 1 398 mm, vzadu o 4 mm na 1 378 mm.

Premiantem své třídy je nová Octavia Combi v oblasti zavazadlového prostoru. Jeho objem se oproti předchozímu modelu zvětšil o 5 litrů na 610 litrů. V porovnání s třetí generací liftbacku (590 l) je to pak o 20 litrů více. Po sklopení opěradel zadních sedadel vůz odveze dokonce až 1 740 litrů (dosud: 1 655 litrů). Zadní opěradlo lze přitom pohodlně sklopit pomocí páčky v zavazadlovém prostoru. Se sklopeným opěradlem sedadla spolujezdce je dokonce možno přepravovat předměty do délky 2,92 metru.

Páté dveře nového modelu se vyklápí vysoko a umožňují mimořádně pohodlné nakládání. Otvor zavazadlového prostoru dosahuje světlé výšky plných 1 070 mm – v porovnání s předchozí generací to znamená nárůst o 9 mm. Také maximální šířka nakládacího otvoru činí 1 070 mm (Octavia Combi II: 1 061 mm). Práh zavazadelníku je ve výšce 631 mm, o 6 mm níž nad vozovkou než dosud.

Bezpečnost na nejvyšší úrovni

Nová Škoda Octavia Combi a Octavia Combi 4×4 přesvědčí také vysokou úrovní bezpečnosti. Před několika málo týdny obdržel vůz nejvyšší hodnocení pěti hvězdiček v nárazových testech Euro NCAP. Nová Octavia přesvědčila velmi dobrou ochranou dospělých pasažérů, dětí i chodců, stejně jako nabídkou asistenčních systémů.

Mezi nově vyvinuté systémy aktivní bezpečnosti vozu Škoda Octavia Combi patří Front Assistant s funkcí nouzové brzdy (od května 2013), Lane Assistant pro udržování vozu v jízdním pruhu, multikolizní brzda s automatickým brzděním, Crew Protect Assistant pro přípravu posádky na hrozící nehodu nebo Driver Activity Assistant (rozpoznání únavy). Tyto systémy pomáhají zabránit nehodám nebo alespoň zmírňují jejich následky pro posádku, respektive účastníky silničního provozu.

V případě nehody zajistí nejlepší možnou ochranu řidiče a spolujezdců rozsáhlý paket systémů pasivní bezpečnosti. Před zraněním posádku chrání až devět airbagů v kombinaci s tříbodovými bezpečnostními pásy. Poprvé se ve voze Škoda Octavia Combi objeví kolenní airbagy (standard pro země EU) a boční airbagy vzadu. Za mimořádně stabilní jízdní vlastnosti vděčí nejmladší člen rodiny vozů Škoda precizně naladěnému podvozku s dlouhým rozvorem v kombinaci s tuhou a lehkou strukturou karoserie.

Škoda Octavia Combi 4×4 nabízí díky variabilnímu rozdělení hnacího momentu mezi kola přední a zadní nápravy maximální možnou trakci. Výsledkem je další zlepšení aktivní bezpečnosti za každé jízdní situace. Poprvé se ve voze značky ŠKODA používá pátá, tedy nejmladší generace mezinápravové spojky Haldex. Technika reaguje na změnu podmínek v rozmezí milisekund a zaručuje tak maximální možnou aktivní bezpečnost i na zhoršeném povrchu. Navíc je třetí generace modelu Octavia Combi 4×4 standardně vybavena elektronickou uzávěrkou diferenciálu (EDS), která upravuje distribuci hnacího momentu mezi levými a pravými koly, čímž umožňuje hladký rozjezd na plochách s nestejnoměrnou adhezí.