Banka, kterou řídíte, spravuje státní programy na podporu podnikání. Nedávno spustila také nový program Záruka. Komu je určen a kolik je k dispozici prostředků?
Jedná se o program poskytování záruk za provozní a investiční úvěry určený na podporu malých firem do deseti zaměstnanců. Žádosti je možné podávat u Českomoravské záruční a rozvojové banky. Záruku poskytneme až na šest let, a to až za 70 procent jistiny úvěru, jehož výše může být maximálně pět milionů korun.
A pokud jde o obor podnikání?
Ten prakticky nehraje roli, může jít o průmysl, stavebnictví, informační technologie, ubytování, stravování, maloobchod, velkoobchod a další. Program bude otevřen letos i příští rok. Je financován z národních zdrojů a jsou na něj vyčleněny prostředky na záruky v hodnotě 1,4 miliardy korun. To umožní malým firmám získat úvěry od komerčních bank ve výši asi dvou miliard korun.
Pokud má někdo o záruku zájem, co má udělat?
Zájemce musí nejdříve navštívit některou z komerčních bank. Pokud bude potřebovat zajištění úvěru, může se obrátit na nás. Na webových stránkách najde potřebné informace a také formulář, který vyplní a osobně může předat v některé z našich poboček anebo je zaslat elektronicky či poštou.
Mezi potřebné podklady patří především opis podnikatelského záměru. Dále se přikládá potvrzení, že žadatel podniká na území Česka a že nic nedluží státním orgánům ani fondům. Nesmí být v konkurzu ani v likvidaci.
Jak dlouho trvá vyřízení žádosti a co je k tomu potřeba? Může si žadatel vzít úvěr u jakékoli banky, nebo máte smlouvy jen s některými?
Protože se jedná o takzvanou M-záruku, kterou poskytujeme ve zrychleném a zjednodušeném režimu, nepožadujeme tolik informací a podkladů, jako když se jedná o složitější a větší projekty. Zájemcům můžeme proto vystavit záruční listinu do pěti dnů od okamžiku, kdy dodá všechny podklady. Tento typ záruk poskytujeme pouze ve spolupráci s komerčními bankami, se kterými máme uzavřenou příslušnou dohodu. Jsou to Česká spořitelna, GE Money Bank, Komerční banka, Raiffeisenbank im Stiftland, Volksbank a Waldviertler Sparkasse von 1842.
Akcionáři Českomoravské záruční a rozvojové banky byly ještě donedávna i některé komerční finanční subjekty. Teď banka od nich vlastnické podíly odkoupila. Proč?
Jde o souběh dvou faktorů. Prvním důvodem je, že nyní v daleko větší míře spravujeme peníze z evropských strukturálních fondů v rámci operačního programu Podnikání a inovace.
A podle Evropské komise by instituce, které se podílí na realizaci těchto programů a mají soukromý kapitál, měly být vybírány ve výběrovém řízení. Navíc by zisk ze správy strukturálních fondů neměl být rozdělován akcionářům, v našem případě částečně komerčním bankám. Jediným řešením tedy bylo úplné převedení banky do vlastnictví státu.
Dalším důvodem je, že Českomoravská záruční a rozvojová banka prochází nyní transformací. Jejím smyslem je větší využívání finančních nástrojů a rozšíření činnosti na další oblasti působení ve veřejném zájmu. Z toho důvodu je namístě, že banku plně kontroluje stát.
V čem by mělo spočívat zmíněné rozšíření činnosti?
Dnes je jasné, že v dalším programovacím období (20142020) se více než dotace budou využívat takzvané finanční nástroje. To je souhrnný název pro záruky, zvýhodněné úvěry a rizikový kapitál. Znamená to, že klesne podíl dotací při využívání unijních financí. A my jsme jediná instituce, která s těmito finančními nástroji pra- cuje ve větší míře. Máme dostatek zkušeností i vyhovující personální a technologickou kapacitu. Proto jsme připraveni v této oblasti rozšířit naši činnost.
Kde vidíte výhody záruk v porovnání s dotacemi?
Díky použití veřejných prostředků na záruky je možné do financování projektů zapojit privátní kapitál. Tím, že se zaručíme, sdílíme s komerčními bankami riziko a umožňuje jim poskytnout peníze na nadějné projekty, které by pro ně bez státní záruky byly příliš rizikové.
Stát přitom vydá daleko méně peněz, než kdyby použil dotaci.
Výhodou oproti dotacím je také to, že podnikatelé musí velmi zvažovat, jestli vůbec a na co půjčené peníze použít, protože jednou je musí vrátit. Dotace navíc poškozují trh, zvýhodňují totiž jedny firmy oproti druhým.
Podrobné informace lze získat na www.cmzrb.cz.