Na přísnějším dohledu nad výrobou a distribucí budou dohlížet policisté a celníci společně se zemědělskou a potravinářskou inspekcí. Vznikne online databáze, díky níž bude při kontrolách jasné, zda se firma už někdy provinila. „Vznikají totiž nejen ekonomické ztráty pro poctivé vinaře, daňové úniky, ale také rizika pro spotřebitele. Je důležité, aby stát jednal rychle. Jsem velmi rád, že při jednání ve Valticích jsem dostal zpětnou vazbu, která potvrzuje, že jsme se vydali správným směrem. Jsem rád, že se na ministerstvu zemědělství velmi intenzivně připravuje novela zákona o vinohradnictví a přijala personální opatření, která vedou k větší kontrole prodeje vína," oznámil Sobotka.

Novela zákona o vinohradnictví a vinařství, která bude regulovat český trh s vínem, má platit patrně od příštího roku. Stát ale chce, aby podvodníci byli pod tlakem už nyní. Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) má například spolupracovat s celníky. 

Podle Sobotky už se aktivita celní, daňové správy a policie posílila. Celníci v pondělí zajistili v Brně téměř 40.000 litrů pančovaného vína za milion korun. Víno bylo ve 20.000 plastových lahvích připravených k distribuci. Podle předsedy Svazu vinařů Tibora Nyitraye se státní instituce už rozpohybovaly. „Je vidět, že stát začal mít jiný přístup k celému problému," uvedl Nyitray k aktuální kontrole celníků.

Stát novelou zákona omezí prodej sudového vína z dovozu. Příště by se mohlo prodávat jen v označených baleních, jež nelze znovu plnit. Domácí vinaři budou moci sudové víno prodávat ve svých sklepech či prodejnách a ve smluvních vinotékách. Smlouvy by měla nově evidovat Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Ministerstvo zemědělství chce novelu předložit vládě do konce dubna, aby mohla platit od příštího roku.

Stát přichází o miliardy

Podle analýz stát přijde kvůli černému trhu s vínem ročně o 2,5 miliardy korun. Nezdaněno skončí zhruba 100 milionů litrů vína ročně. Sudové víno se v Česku prodává zhruba na 30.000 místech. Takové množství prodejců není možné za současných právních předpisů uhlídat. „Nikoho nechceme připravovat o jeho byznys, chceme ale trhu dát jasná pravidla," uvedl dnes náměstek ministra zemědělství Jindřich Šnejdrla.

Pořádek ve vlastních řadách si chce udělat i Svaz vinařů. Firmy, které se opakovaně dopustí přestupku, mají být vyloučeny. Nyitray tak reaguje na dřívější informaci SZPI o nálezu falšovaného vína od společnosti Vinium. Inspekce ve výrobku našla 95 procent vody. Podle Nyitraye svaz s firmou jednal. „Byli upozorněni, že pokud se to stane ještě jednou, budeme muset zakročit," dodal Nyitray.

V kontrolách kvality vína firmám pomůže v budoucnu i nová laboratoř, kterou chce Jihomoravský kraj vybudovat společně s Mendelovou univerzitou ve Valticích. Podobné zařízení zatím v ČR chybí.