Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nového zákona o veřejném registru se bojí poctiví podnikatelé, tvrdí expert

Podle novely zákona o registru firem, která nabývá platnosti od příštího roku, je skutečným majitelem fyzická osoba, která vlastní více než čtvrtinu majetku, hlasovacích práv, nebo podílu na zisku firmy. Tato osoba bude muset být zapsána v registru. Podle experta na to doplatí ale hlavně poctivé firmy, které chtějí chránit své soukromí.

26.9.2017
SDÍLEJ:

Zákon roku, ilustrační fotoFoto: ČTK

Podle Michaela Dobrovolného, manažera společnosti Smart Office & Companies házejí zákonodárci do jednoho pytle nepoctivé byznysmeny se slušnými občany a podnikateli, kteří získali majetek poctivě. Ti teď kvůli tomu přemýšlejí, jak se chránit i nadále.

„Vede je k tomu snaha bránit se před insolvenční šikanou, nekalými konkurenčními praktikami, nepřátelským převzetím, ale i různými nelegálními živly,“ říká Dobrovolný.

Od 1. ledna 2018 nabývá účinnosti novela zákona 304/2013 Sb., o veřejných rejstřících právnických a fyzických osob, na základě které budou skuteční majitelé zapisováni do neveřejného registru.

Podle definice zákona je skutečným majitelem fyzická osoba, která sama, nebo společně s osobami jednajícími s ní ve shodě, má více než 25 procent hlasovacích práv, podílu na základním kapitálu nebo přijímá nejméně 25 procent zisku firmy.

„Klienti oprávněně chrání své soukromí a chránit je chtějí i nadále, proto již činí konkrétní opatření,“ popisuje Dobrovolný zkušenosti ze své praxe.

Připomíná, že na rozdíl od „skutečných majitelů“ firem například výherci stamilionových jackpotů identitu odkrývat nemusejí. Každý si podle něj uvědomuje, že by byli příliš snadným cílem pro únosce, vyděrače a další zločinecké struktury. I toho se poctiví klienti hledající zákonné způsoby anonymizace majetku i v podmínkách platnosti nové zákonné úpravy bojí.

Společnost Smart Office & Companies už zaznamenala narůst zájmu například o svěřenské fondy. „I ty svého skutečného vlastníka ‚definičně‘ mají, vyčleněný majetek však reálně vlastníka nemá a také obmyšleného je možno jmenovat i dodatečně,“ vysvětluje Dobrovolný.

Očekávat podle něj lze také zvýšený zájem o zahraniční společnosti a trusty, na které nové povinnosti dopadají pouze, pokud vlastní podíly na společnostech v ČR.

„Objevují se ale i kreativní řešení založená například na smluvních ujednáních zajišťujících opční právo k nákupu podílů či cenných papírů,“ dodává Dobrovolný.

Zároveň připomíná, že už od 1. ledna 2017 je účinná novela zákona 253/2008 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu, na základě které je každá právnická osoba, i svěřenský fond, povinna vést a průběžně zaznamenávat aktuální údaje ke zjištění a ověření totožnosti svého skutečného majitele. Osoba skutečného majitele má být zjišťována také při kontrole klienta, respektive obchodního partnera, když dochází k transakci přesahující některý ze zákonných limitů. Ty přitom nejsou nijak závratně vysoké.

Novela však očekávání nenaplnila a podle Dobrovolného je nemusí naplnit ani novinka připravená pro příští rok.

Autor: Pavel Kopecký

26.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zástupci TOP 09 sledují výsledky sněmovních voleb. Markéta Pekarová Adamová. 21.10.2017
25

Ze sněmovních stran utratí nejvíc peněz za jeden hlas TOP 09

Volby 2017 - štáb ČSSD v Lidovém domě - Milan Chovanec, Lubomír Zaorálek a Bohuslav Sobotka.
15 15

Volební lídr ČSSD Zaorálek: Voliče nám vzalo ANO i Piráti

V českých volbách prohrála celá země, zní ze zahraničí

České parlamentní volby zaznamenala mnohá světová média. Přinášíme vám výběr z jejich ohlasů.

ANO jasně vyhrálo volby. Babiš chce silnou a stabilní vládu

Vítěz voleb Andrej Babiš na prvním setkání s novináři uvedl, že bude jednat s všemi stranami, které se dostaly do sněmovny. "Na prvním místě je zvolení předsedy sněmovny a dalších orgánů, teprve pak budeme mluvit o vládě. Chtěl bych ale, aby byla funkční co nejdříve a byla stabilní," uvedl šéf hnutí ANO.

Prezidentské kandidáty překvapil velký pád ČSSD. Obavy mají u SPD

Některé uchazeče o Pražský hrad překvapil výrazný propad sociální demokracie, úspěch hnutí ANO očekávali. Řekli to v reakci na výsledek sněmovních voleb.

Lídři stran se vyslovili pro poměrné dělení funkcí ve Sněmovně

Volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek doufá, že v nové Sněmovně bude zachováno poměrné zastoupení stran ve vedení komory. Podle šéfa lidovců Pavla Bělobrádka by však bylo kontraproduktivní, kdyby bylo více než pět místopředsedů. Místopředseda vítězného hnutí ANO Jaroslav Faltýnek s konsenzuálním rozdělením funkcí souhlasí, avšak připustil, že dohoda bude kvůli vysokému počtu zastoupených subjektů složitá. Politici to řekli v povolební debatě České televize.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení