Díky novému typu se zájemci o dluhopisy mohou rozhodnout, jestli chtějí, aby se jim úrok měnil podle situace na mezibankovním trhu dvakrát ročně, nebo chtějí úrok pevně stanovený předem. „Kdo se rozhodne pro variabilní úrok, dává najevo, že si myslí, že úrokové sazby půjdou nahoru dřív, než jak je momentálně nastavený trh," vysvětluje specifika nově použitého dluhopisu hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Výnos tohoto kuponu určuje pohyblivá úroková sazba. Ta se stanovuje podle šestiměsíční mezibankovní sazby, kterou se označuje hodnota, za kterou si banky vzájemně půjčují peníze. Zhruba ve druhé polovině výnosového období se k této sazbě připočítává marže, která postupně narůstá. Variabilní dluhopis nebude pravidelně vyplácený, naopak se bude dvakrát ročně reinvestovat.

„Pro tento typ dluhopisů u nás zatím variabilní kupon použit nebyl. Státní dluhopisy pro velké investory se takto konstruují běžně, nové na tom je, že tentokrát jsou k dispozici i pro drobné investory," řekl Sobíšek. Státní dluhopisy se prodávají na pobočkách České spořitelny, ČSOB a Komerční banky nejpozději do 4. června. Zdanění výnosů zůstává stejné: všechny kupony podléhají srážkové dani 15 procent.