Změnu navrhli zástupci hnutí STAN. Oni a následně i další představitelé vládní koalice tím vyslyšeli varování mediálních expertů. Podle Unie vydavatelů by totiž vysoké zdanění, kterému noviny nepodléhají nikde v Evropě, ohrozilo existenci novinového trhu v Česku.

Zleva místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti), ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), první místopředseda vlády a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) a premiér Petr Fiala (ODS) na jednání vlády.
Vláda upravila konsolidační balíček: Co nově obsahuje, co se (ne)změnilo u DPH

I tak ale noviny budou podléhat vyšší dani z přidané hodnoty než doposud, kdy spadají pod desetiprocentní DPH. Od ledna totiž budou ustaveny jen dvě její sazby – základní jednadvacetiprocentní a snížená dvanáctiprocentní. Výjimku budou mít knihy s nulovou sazbou.

O úsporném balíčku, k němuž vládní představitelé vypracovali komplexní pozměňovací návrh, budou poslanci hlasovat na své zářijové schůzi. Platit má od příštího roku.

Seriál proti vysoké DPH

Deník.cz v létě spustil seriál s názvem Konec novin? V něm se proti původně plánované jednadvacetiprocentní DPH na noviny vymezilo mnoho známých osobností i dalších čtenářů.

Ve velké anketě prostřednictvím online dotazníku se proti vysoké dani vyslovilo 47 procent respondentů z celkových 3655. Dalších téměř 30 procent vyslovilo názor, že noviny mají být ve stejné sazbě jako tištěné magazíny. Tedy dvanáctiprocentní.

Ministr financí Zbyněk Stanjura
Koalice se dohodla na úpravách balíčku. Týkají se benefitů či výnosů z daní

Ředitel redakcí a šéfredaktor Deníku Roman Gallo uvedl, že v desetimilionovém Česku je denně vytištěno a distribuováno přibližně 390 tisíc kusů různých deníků. „Tištěné noviny má u nás stále jako zdroj zpráv každý pátý člověk. U generace nad 50 let je čtenářů ‚papíru‘ ještě mnohem více,“ dodal.

Jak v seriálu podotkla kupříkladu imunoložka a mikrobioložka Blanka Říhová, noviny jsou tím nejživějším a nejdůležitějším zdrojem nepostradatelných informací. „V dobrých rodinách se jimi vždycky začínal den. My jako rodina, moje babičky a dědové, jsme si všichni vždycky noviny předpláceli a já s nimi také začínám den,“ uvedla mimo jiné.