Z Deníkem oslovených vedení měst se k návratu rachejtlí na oblohu hlásí jen minimum z nich. Kromě finanční stránky tu hraje roli i fakt, že mnohé radnice mají po říjnových volbách nové vedení a to doposud neví, jak se k tomuto druhu přivítání nového roku postaví.

Příkladem budiž Hradec Králové, kde se teprve tento týden ustanovilo nové vedení. „Z minulých let, kdy byl ohňostroj zrušen, je na něj vyčleněno 130 tisíc korun a zatím se s ním počítá. O konání akce První den spolu, jehož je ohňostroj součástí, však ještě rozhodne nové vedení města,“ informovala mluvčí hradecké radnice Kateřina Rohlíčková.

Podobná situace je i v Praze. „Na tuto otázku je nyní těžko odpovídat. Teprve týden tu máme novou radu a ohňostroj tak není na pořadu dne. Zatím jsme řešili osvětlení vánočního trhu,“ uvedla mluvčí Prahy 5 Lenka Abessi.

Současná ekonomická situace neumožní návrat ohňostrojů nad střechy Českých Budějovic či Hlučína. „Ani letos se lidé ohňostroje nedočkají. Důvodem je ekonomická náročnost a také aktuálně probíhající projekt Sanace, rekultivace a revitalizace území po těžbě štěrkopísku v lokalitě Hlučínského jezera, které bylo místem odpalu ohňostroje,“ uvedla za Hlučín Kristina Skulinová.

O ohňové show neuvažují ani radnice v Liberci, Frýdku-Místku či Brně. „U nás se novoroční ohňostroj odpaloval naposledy v roce 2016. Poté byl zrušen především z toho důvodu, aby centrum města nebylo zatěžováno dalším nadměrným hlukem a emisemi. A žádná změna se nebude konat ani nyní,“ informoval mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek.

Místo rachejtlí létají drony

V Olomouci mají radní na stole několik variant, jak přivítat nový rok. Jednou z nich je ohňostroj. Město však zatím nevylučuje ani zapojení moderních technologií v podobě videomappingu a dronové show.

Právě drony, které dokáží na nebi vykouzlit podívanou s takřka nevyčerpatelnou variací prvků, jsou podle jednatele společnosti Spectrum Brands Davida Zaorálka budoucností nejen novoročních večerních show. „Dronové show nahrazují ohňostroje v největších světových metropolích. Jsou totiž méně hlučné a navíc ekologické,“ uvedl Zaorálek jehož firma je zatím jedinou v republice, která dronovou show dokáže na našem území zrealizovat. „Co se týče Nového roku, tak nás oslovilo několik měst z Evropy. V České republice zatím nějaká jednání jsou, ale zatím nemáme žádné potvrzené místo,“ dodal Zaorálek.

Výhodu variabilnosti dronů zatím však trošku degraduje pořizovací cena. „V Čechách jsme zatím udělali show se sty, respektive dvěma sty drony. V Evropě jdou tato čísla k šesti stovkám. Pořídit si však dronový systém, který dokáže bez problému nahradit ohňostroj, je však zatím velmi drahé. Pokud se všechno sečte, tak jsou to miliony eur,“ uvedl Zaorálek. V poslední době však vnímá, že právě tato létající show je na vzestupu. A to hlavně na Blízkém východě.

Že by však tato technika nahradila tradiční ohňostroje, se naopak neobává Vlastimil Kocourek z Asociace českých profesionálních ohňostrojařů. „Je to jen módní záležitost, která se časem okouká. Ohňostroj je tu s námi staletí a jen tak jej něco nepřekoná,“ míní Kocourek. Přiznal však, že pandemická doba s tímto zábavním odvětvím zamávala. „Mnoho členů nás opustilo. Ale stále je o náš obor zájem. A nyní se na nás opět města obracejí, a karta se tak obrací,“ dodal předseda ohňostůjců.

Kolik je však v současné době v republice těch, kteří dokáží ohňostroj udělat, nedokázal říci. Jedno je však jasné, i toto odvětví zasáhla současná krize. „Ceny se u nás zvedly od deseti do padesáti procent. A to bude tak i nyní znát na novoročních ohňostrojích,“ doplnil Kocourek.