Ve včelaření se na jihu Moravy objevil nový fenomén. Podle Aleše Příleského z brněnské organizace Českého svazu včelařů mají noví včelaři zájem o chov ne kvůli medu, ale protože potřebují opylovače kvůli úrodě. Včela sběrem nektaru zároveň opyluje květy a na kilogram medu, tedy jednu 700mililitrovou sklenici, musí sesbírat nektar z pěti milionů květů. "Jako včelař mám pak sedmičku medu, ale vedle mě je hromada jablek, hrušní, meruněk, broskví. To je skutečný význam včel," řekl Příleský.

Podle Příleského se na chovu včel nedá zbohatnout. "Obdivuju ty, co podnikají ve včelařství. To je velké umění," uvedl. Pokud však někdo chová včely jako svůj koníček, neprodělá na tom. Nováčky však mohou odradit počáteční náklady. Jeden úl stojí i 3000 korun a včelař potřebuje do začátku nejméně tři. Medomet na vytáčení medu se prodává za zhruba 20.000 korun, jedno včelstvo asi za 1000 korun. Další výdaje má včelař s rámečky, ochrannými pomůckami a dalšími drobnostmi.

Dotace z kraje

Včelaře proto začal dotovat Jihomoravský kraj. Tento týden schválili radní titul, z něhož mohou jednotliví včelaři, tedy fyzické osoby, žádat příspěvek na obnovu a rozšíření včelařského vybavení. V programu je 1,6 milionu korun. Dalších 400.000 korun má jít na podporu včelařských kroužků.

Právě s kroužky je podle Příleského ale potíž. Včely prý dnes mají mediální obraz zabijáka, mnoho rodičů se proto podle něj bojí své dítě do kroužku zapsat. "My získáme dítě, když má rodič podepsat souhlas s tím, aby chodilo do kroužku, řekne: Neexistuje. Včely jsou zabijáci, běž do horolezeckého kroužku," popsal.

Na jihu Moravy je kolem 11.000 včelstev. V posledních letech je decimuje mor včelího plodu, který je podle tajemníka Českého svazu včelařů Miloslava Peroutky nejrozšířenější od druhé světové války. Nákazy se lze zbavit jen tak, že se včelstvo včetně úlů spálí a nehořlavé pomůcky vydezinfikují v silném roztoku sava a louhu. I včelařům, kteří se takto nemocných včel museli zbavit, má dotace pomoci založit si nový chov.

Čtěte také: Produkce medu loni vzrostla, přibylo včelstev i včelařů