Ve hře je devět domů. Všechny však nemusí být součástí směny. „Společnost Deloitte je teď oceňuje. Poté stanovíme další postup. Až na základě dohody s panem Procházkou uvidíme, které domy budou případně součástí směny,“ sdělil v pátek Vokřál.

Někteří brněnští zastupitelé se směnou nesouhlasí. „Existují už dva znalecké posudky, které se liší o dvě stě milionů korun. Dokazuje to, že jsou posudky vždy sporné. Skutečnou hodnotu nemovitého majetku dostane člověk nejsnáze tím, že ho nabídne v nějaké soutěži nebo aukci,“ míní brněnský zastupitel za sociální demokracii Oliver Pospíšil.

Průmyslová zóna CTPark Prague Airport
Japonci otevřou u Prahy továrnu na přesné komponenty pro auta i letadla

Pokud se vedení města s podnikatelem nedohodne, podá Procházka na město další žalobu. „Hrozí, že mu budeme muset každý rok platit šestnáct milionů za bezdůvodné užívání jeho majetku,“ uvedl Vokřál.

Náměstek primátora Petr Hladík tvrdí, že Procházka město vydírá. „Chceme koupit jeho majetek podle odhadované ceny, ne směnu za nejcennější budovy v centru,“ napsal v pátek na svém facebookovém profilu.

Podle Pospíšila je město v nevýhodné pozici. „Existuje naděje, že soudní spor dopadne pro Procházku špatně. Je to však na několik let, což znamená, že by byl stadion blokovaný a vedení města by nemohlo začít stavět,“ vysvětlil Pospíšil.

Vedení města slíbilo, že se o nájemce domů postará, pokud se směna uskuteční. „Jednáme s panem Procházkou o tom, že by tam nájemce nechal. Pokud o to někdo z nich nebude mít zájem, nabídneme mu jiný městský byt,“ řekl Vokřál.

Jasno o budoucnosti stadionu chce mít vedení města nejpozději do ledna příštího roku.

Vizualizace plánovaného olympijského parku v Brně.
Největší v zemi. Olympijský park na brněnském výstavišti vyjde na 15 milionů