Stále více automobilových společností se v poslední době předhání v překonávání rekordů v dojezdu či kapacitě baterií. Největší elektromobil na světě – důlní nákládní vůz Komatsu má 700kWh baterii. Elektromobil Opel Ampera ujel naposledy 755 kilometrů a Tesla Model S nedávno ujel 1078 kilometrů.

Dvanáctimetrový Model Catalyst E2 Max je podle serveru BBC prvním vozem ve své kategorii, který ujel 1772 kilometrů. Stalo se tak na testovacím okruhu Navistar Proving Grounds v New Carlisle ve státě Indiana. Autobus využívá baterii o kapacitě 660 kWh.

"Jak můžeme vidět, stále více společností vstupuje na trh s elektrickými pohony. Je tedy zřejmé, že naše budoucnost spočívá v celoelektrice a nad klasickými spalovacími motory se pomalu ale jistě začíná smrákat," uvedl generální ředitel firmy Ryan Popple.

 Tesla ještě letos představí první elektrický kamion
Tesla ještě letos představí první elektrický kamion

Ben Wood, analytik společnosti CCS Insight, řekl, že úspěch společnosti Proterra by mohl pomoci překonat jednu z největších obav při zavádění elektrických vozidel. To je podle jeho slov „úzkost z krátké dojezdové vzdálenosti.“

"Pokud se dostáváme do bodu, kdy je autobus schopen ujet značně dlouhou vzdálenost, pak to zcela mění vnímání elektrických vozidel,“ dodal.

Z výsledku jsou nadšené také různé ekologické organizace. "Některé společnosti stále tvrdí, že svět stále není připraven na plně elektrický pohon vozidel, což je podle nich důvodem k tomu, abychom stále setrvávali u nafty. Výrobci tohoto autobusu dokazují, že skutečně vše, co potřebujete, jsou ambice a trochu odhodlání," uvedla Rosie Rogers z organizace Greenpeace.

Koncept vozu I.D. Buzz
Volkswagen potvrdil výrobu nástupce legendární T2, bude elektrický

Společnost Proterra prodala již více než 400 autobusů městům, univerzitám a obchodním dopravním firmám ve 20 státech v USA.

Elektrická vozidla v poslední době zažívají boom. Stále více měst rozšiřuje infrastrukturu na podporu elektrických vozidel a například Japonsko má nyní více nabíjecích stanic než těch čerpacích. V Evropě se nejvyšším počtem elektrických vozidel v poměru k počtu obyvatel může pyšnit Norsko. Po jeho silnicích se jich pohybuje více než 100 tisíc. 

Také Londýn se má čím chlubit. Má největší flotilu elektrických autobusů v Evropě s více než 2500 hybridními vozy, které projíždějí hlavním městem.

Koncept Škoda Vision E.
Škoda ve Frankfurtu ukazuje upravený elektromobil Vision E a nové verze Kodiaqu