„Snahou je, aby nemuseli obíhat úřady a většinu věcí, které musí splnit, mohli vyřídit po internetu," řekl prezident ICT Unie Zdeněk Zajíček, který projekt PES (Právní elektronický systém) připravuje. Kdo chce podnikat, musí se dnes vypořádat s více než 10 tisíci předpisy, z nichž pro něj vyplývá až na dva miliony povinností.

„To je obrovská porce, kterou člověk není schopen vstřebat, ani se v ní orientovat," míní Zajíček, jenž se dříve jako náměstek ministra vnitra za ODS podílel na zavádění datových schránek a CzechPointů.

Nový systém by Hospodářská komora chtěla začít spouštět v příštím roce, jeho definitivní podoba by měla fungovat za pět let. PES bude filtrovat jednotlivým podnikatelům jejich zákonné povinnosti podle jejich oboru podnikání, který si zadají. Úřady požadují něco jiného po autodopravcích či taxikářích než pro stánkový prodej.

Pokud vše půjde podle představ tvůrců, systém uživatele snadno on-line navede na formuláře úřadů. Tak jako si již dnes mohou vyplnit daňové přiznání na stránkách ministerstva financí, měli by se dostat i ke všem ostatním úřadům – od obecních přes krajské až po centrální.
Podnikatelé si také budou moci nastavit kalendář, který jim včas připomene, co mají kdy jakému úřadu doložit nebo zaplatit. Již od roku 2021 by navíc měli mít k dispozici sbírku zákonů v elektronické podobě.

Testovací prostředí systému PES již je napojeno na datové schránky. Komunikace se systémem nebude složitá. V nejjednodušší verzi bude PES zdarma. Za tu kvalitnější si podnikatel měsíčně nepřiplatí více než stokorunu, tu si navíc bude moci započítat do daní.

Podle propočtů komory zavedení systému českým podnikatelům ročně ušetří nejméně 43 miliard korun, které musí vydat na zpracování právních analýz nebo poradenství při zastupování před správními orgány a soudy ve sporech o výklad předpisů.

Navíc by měli ušetřit za různé pokuty. Systém by jim automaticky včas ukázal, co mají platit.

Nyní tedy k uvedení systému do života zbývá, aby poslanci schválili novelu zákona, na jehož základě bude Hospodářská komora moci systém spravovat.

„Pokud bude politická vůle, stihnout se to dá," konstatoval Zajíček, který šance vidí optimisticky. K poslaneckému návrhu na novelu tohoto zákona se přihlásili zástupci koaličních i opozičních stran včetně některých předsedů – Andreje Babiše (ANO), Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) a Petra Gazdíka (STAN).

(jnd)